Teadusuuringus leiti, et koroonaviirusesse võib nakatuda korduvalt

Värske uuringu kohaselt võib koroonaviirusesse nakatuda korduvalt ja järgmistel kordadel võivad sümptomid olla tõsisemad.Foto: shutterstock

Teadusajakirjas Lancet ilmunud värske uuringu kohaselt  võib koroonaviirusesse nakatuda korduvalt ja järgmistel kordadel võivad sümptomid olla tõsisemad.

Uuringud näitavad seega ühtlasi, et varasem nakatumine ei pruugi anda viiruse suhtes immuunsust.

Uuringus jälgiti ameeriklast, kes nakatus 48 päeva jooksul koroonaviirusesse kahel korral. Teisel korral olid haigusnähud palju tõsisemad. Uuringus võetakse arvesse veel neljas erinevas riigis kinnituste leidnud korduvat nakatumist koroonaviirusesse.

Teadlased toonitasid, et immuunsuse kestuse kindlakstegemiseks on vaja veel täiendavaid uuringuid.

Koroonaviirus, mis põhjustab COVID-19 haigust, suudab jahedas ja pimedas püsida elus sellistel pindadel nagu rahatähed ja telefonid kuni 28 päeva, selgus esmaspäeval Austraalia teadusagentuuri uurimuse tulemustest.

CSIRO teadlased testisid SARS-CoV-2 eluiga pimedas kolmel temperatuuril. Katsetused näitasid, et ellujäämismäär vähenes, kui tingimused muutusid soojemaks.

Teadlased leidsid, et temperatuuril 20 kraadi Celsiuse järgi, oli SARS-CoV-2 äärmiselt tugev siledatel pindadel nagu mobiiltelefonide ekraanid ning püsis elus 28 päeva klaasil, terasel ning plastikust rahatähtedel.

30 kraadi juures langes ellujäämisaeg seitsmele päevale ning 40 kraadi juures kukkus 24 tunnile.

Viirus püsis elus lühema aja jooksul sellistel poorsetel pindadel nagu puuvill – kuni 14 päeva madalamatel temperatuuridel ja vähem kui 16 tundi kõrgematel.

Uute tulemuste kohaselt pidas viirus vastu “märkimisväärselt kauem” kui varasemad uurimused näitasid – nende kohaselt suutis COVID-19 haigust põhjustav viirus mittepoorsetel pindadel elus püsida kuni neli päeva.

Austraalia haiguste ennetamise keskuse direktor Trevor Drew ütles ringhäälingufirmale ABC, et kui inimene on “hooletu nende materjalidega ning puudutab neid ja siis lakub oma käsi või puudutab silmi või nina, võib nakatuda kuni kaks nädalat pärast seda, kui need (materjalid) on saastunud”.

Drew märkis, et katsete ajal ei saanud viirus ultraviolettvalgust, mis võib tema elujõulisust olulisel määral vähendada.

CSIRO sõnul tundub koroonaviirus levima peamiselt õhu kaudu, kuid vaja on uusi uurimusi, et selgitada välja viiruse levik pindade kaudu.

Peamine sõnum on endiselt see, et “nakatunud inimesed on palju, palju nakkavamad kui pinnad”, ütles Drew ABC-le.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.