Tegevuskoha kolimisel peab perearst oma nimistu patsiente teavitama vähemalt kuus kuud ette

Foto: Shutterstock

Riigikogu võttis kolmapäeval vastu tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused, mille eesmärk on parandada perearstiabi kättesaadavust ja nimistute teenindamise järjepidevust.

„Esmatasandi tervishoiu tugevdamine ja perearstiabi kättesaadavuse parandamine on riiklik prioriteet. Perearst ja tema meeskond on inimese jaoks sageli esimeseks kontaktiks meditsiinisüsteemis ja hoolitsevad inimese tervise eest kogu elu vältel,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

„Muudatused võimaldavad noorte perearstide sujuvamat sisenemist peremeditsiini, kuid toetavad ka juba töötavaid perearste, et hoida neid meie tervishoiusüsteemis ja tagada ka edaspidi perearstiabi kättesaadavus kõigis Eesti piirkondades.“

Noored perearstid saavad alustada väiksema nimistuga

Muudatustega reguleeriti täpsemalt peremeditsiini eriala arst-residentide võimalused oma nimistule kandideerimiseks. Samuti muudeti paindlikumaks lähtetoetuse taotlemise tingimusi: pikeneb taotluse esitamise periood ja on loodud alus, et maksta vajadusel lähtetoetust senisest suuremas summas ning võimaldada lähtetoetuse osalist kasutamist.

Edaspidi on võimalik kinnitada perearstile väiksema patsientide arvuga nimistu, kui tegemist on esmakordselt nimistuga tööd alustava perearstiga ja piirkonnas on ka teisi inimestele avatud nimistuid.

Õed saavad õiguse avada töövõimetuslehti

Laienevad õdede õigused. Lisaks pereõdedele saavad ka eriõed piiratud ulatuses ravimiretseptide väljastamise õiguse. Ühtlasi saavad õed õiguse avada töövõimetuslehti.

Alates 2023. aastast laienevad võimalused arstiabi tagamiseks ka olukorras, kus avalikud konkursid perearsti leidmiseks on korduvalt luhtunud või nimistu jääb ootamatult arstita. Muudatus võimaldab sarnaselt ajutisele asendajale määrata nimistu teenindajaks tervisekeskuses tegutseva üldarstiabi osutaja.

Patsiente tuleb tegevuskoha kolimisest teavitada

Täpsustuvad perearsti nimistusse registreerimise alused ja nimistu teeninduspiirkonna määratlus. Edaspidi võivad end nimistusse registreerida ka elamisõiguse alusel või ajutise viibimisalusega Eestis viibivad välismaalased. Tuleva aasta lõpuks korrastatakse perearstide teeninduspiirkonnad vastavaks praegusele haldusjaotusele ning kaotatakse maja- ja tänavapõhised teeninduspiirkonnad.

Tegevuskoha kolimisel on perearstid edaspidi kohustatud teavitama nimistusse kuuluvaid inimesi vähemalt kuus kuud ette, et patsient saaks vajadusel vahetada perearsti või teha ettevalmistusi elukorralduses, et harjuda perearsti uude tegevuskohta liikumisega.

Alates 1. juulist 2022 antakse perearstiabi korraldamine terviseametist üle Eesti Haigekassale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.