Temperatuuri- ja puutetaju aluse avastajad pälvisid Nobeli preemia

Nobelistid David Julius ja Ardem Patapoutian aitasid mõista, kuidas inimesed närviimpulsside kaudu maailma tajuvad.Illustratsioon: Niklas Elmehed / Nobeli komitee

Sel aastal pälvisid Nobeli füsioloogia- või meditsiinipreemia temperatuuri ja puudutuse retseptorite avastamise eest California Ülikooli füsioloog David Julius ja Scrippsi instituudi molekulaarbioloog Ardem Patapoutian.

Võime tajuda kuumust, külma ja puudutust on ellujäämiseks hädavajalik ning toetab meie suhtlemist ümbritseva maailmaga. Oma igapäevaelus peame neid aistinguid iseenesestmõistetavaks, kuid kuidas käivitatakse närviimpulsid, et temperatuuri ja rõhku oleks võimalik tajuda? Selle küsimuse on lahendanud tänavused Nobeli preemia laureaadid.

David Julius kasutas kapsaitsiini – teravat tšillipipra ühendit -, mis kutsub esile põletustunde, et tuvastada naha närvilõpmetes andur, mis reageerib kuumusele. Ardem Patapoutian kasutas survetundlikke rakke, et avastada uus andurite klass, mis reageerivad naha ja siseorganite mehaanilistele stiimulitele.

Need läbimurdelised avastused käivitasid intensiivse uurimistöö, mille tulemusel suurenes kiiresti meie arusaam sellest, kuidas närvisüsteem tajub kuumust, külma ja mehaanilisi stiimuleid. Laureaadid tuvastasid kriitilised puuduvad lingid meie arusaamades meelte ja keskkonna keerulisest koosmõjust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.