Uudis

Terviseamet kiitis heaks Eestis loodud COVID-19 antikehade testi

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Terviseamet kiitis 3. septembril heaks Eesti ettevõtte Icosageni arendatud diagnostilisele testile IVD CE märgise – testi abil saab määrata inimestelt võetud vereproovidest SARS-CoV-2 viiruse vastaseid antikehasid, tuvastamaks, kas inimene on haiguse läbi põdenud.

Testi valideerimisel mängisid väga olulist rolli haiguse läbi põdenud vabatahtlikud, kelle annetatud vere abil viidi läbi testi valideerimiseks vajalikud katsed. Käimas on pikemaajalisemad uuringud, mille eesmärk on selgitada COVID-19-ga kaasneva viirusvastase immuunsuse kestvus ja võimalik kaitse tulevaste nakatumiste eest. Kuigi vaktsiini loomisega ettevõte ei tegele, annavad need uuringud paremat arusaama ka vaktsiini kasutamise võimalikkusest ja tekkiva antikehalise immuunsuse kestvusest.

Test põhineb Icosageni toodetud rekombinantsetel viiruse valkudel ning on välja töötatud Tartus. Terviseameti heakskiidetud test töötab ensüümse immuunanalüüsi (ELISA) meetodi. 

„COVID-19 ELISA testi valideerimine on oluline verstapost Icosageni arengus, milleni oleme jõudnud tänu Icosageni töötajate, vabatahtlike doonorite ja koostööpartnerite ühistele jõupingutustele nagu näiteks Vabariigi Valitus, mis meiega ühendust võttis ja abi pakkus,” kommenteeris Icosageni asutaja ja tegevjuht Mart Ustav.

“Me ei tooda enam pelgalt allhankijana meditsiiniseadmetesse polte ja mutreid, vaid oleme nüüd võimelised välja arendama, kliiniliselt valideerima ja tootma ka diagnostilisi teste. Me ei kavatse siinkohal rahulolevalt peatuda, vaid arendame välja ka SARS-CoV-2 antigeeni testi ning COVID-19 neutraliseerivate antikehade ELISA test.”  

Arenduses olev SARS-CoV-2 antigeeni test võimaldab patsiendi süljeproovist määrata SARS-CoV-2 viirust juba nakatumise algstaadiumis, pakkudes  kiiret ja soodsat alternatiivi praegusele RNA määramise testile.

COVID-19 neutraliseerivate antikehade ELISA testi abil on aga võimalik määrata spetsiifiliselt viirust neutraliseerivate antikehade olemasolu patsientide vereseerumis.

Olukorras, kus on võimalik, et arendatavad vaktsiinid SARS-CoV-2 vastu tekitavad viirusvastase immuunsuse vaid teatud perioodiks, võimaldab see test määrata  vaktsiini tekitatud immuunsuse tugevust ja kestvust. Lisaks võimaldab antud test meditsiiniasutustel  välja valida haigusest paranenud patsientide vereseerumite hulgast viirust tugevalt neutraliseerivad seerumid, mida kasutada  kriitiliste haigete ravis. 

Värskelt kinnitatud ning ka veel arenduses olevate testide loomist toetas sotsiaalministeerium 100 000 euroga. 

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.