Uudis

Terviseamet kutsub tagasi nõuetele mittevastavad kiirtestid, mis olid müügil ka apteekides

Koroonaviiruse kiirtest.Foto: Shutterstock

Terviseamet kutsub tagasi nõuetele mittevastavad Hygisun kiirtestid, millele ei ole läbi viidud nõuetekohast vastavushindamist. Seega on nende kiirtestide levitamine keelatud.

Kahetsusväärselt on testid müügil olnud ka enam kui 70s apteegis. Terviseamet tuletab meelde, et igakordne levitaja peab veenduma, et tootja on nõuded täitnud. Kui tootja ei ole nõudeid täitnud, siis seadet ei tohi levitada. 

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepp ütles, et mittevastavust on lihtne tuvastada, sest testil puudub CE-märgis. „Märgise saab tootja seadmele paigaldada alles pärast seda, kui Euroopa Liidus kehtivad nõuded on täidetud,“ lisas ta.

Nõuetele mittevastav kiirtest: levitajatel ja meditsiinitöötajatel, kes tunnevad ära pildil toodud pakendi, tuleb sellise testi levitamine ja kasutamine viivitamatult lõpetada ning korraldada testide tagasikutsumine ja tagastamine. Professionaalsed kasutajad, kelle valduses see test on, ei tohi selle testiga teenust osutada.Foto: Terviseamet

Terviseamet on testide maaletoojat pakendi nõuetele mittevastavusest teavitanud. Testide maaletooja on omakorda ametile kinnitanud, et ettevõtteid, kes on nende vahendusel testid hankinud, on teavitatud.

„Tegemist on ainult professionaalseks kasutamiseks mõeldud testiga, aga me teame, et neid levitatakse ka tavakasutajatele,“ ütles Ratassepp.

Tavakasutajad, kes tunnevad ära pildil toodud pakendi ja kellel on ostetud test kasutamata ja pakendis alles, on õigus test müügikohta tagastada ning raha tagasi küsida. 

Amet rõhutab, et test on ELi turul leitav ka nõuetele vastava pakendiga, kus on peal CE-märgis. Seetõttu tuleb selle testi puhul olla eriti tähelepanelik seadme märgistuse osas. Terviseamet on avaldanud juhised, mis on abiks nõuetekohase pakendiga kiirtestide ära tundmisel.

Kiirtest on ELi turul leitav ka nõuetele vastava pakendiga, kus on peal CE-märgis.Foto: Terviseamet
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.