Uudis

Terviseamet: positiivse proovi andnud haigusnähtudega tartlane külastas nii spad, ööklubi, kino kui ka kauplusi

Täiendatud positiivse proovi andnud tartlase kommentaariga.

Foto: Shutterstock

Terviseametist anti täna teada juhtumist, kus positiivse COVID-19 proovi andnud haigusnähtudega tartlane külastas nii spad, ööklubi, kino kui ka erinevaid kauplusi.

Ameti hinnangul võib selline vastutustundetu käitumine valla päästa uue koroonaviiruse puhangu ning tagasi tuua piirangud.

Praegu teadaoleva info põhjal külastas positiivse proovi andnud inimene nakkusohtlikul perioodil 18. juulil ööklubi Vabank ja järgmisel päeval Meresuu SPAd. Lisaks külastas koroonaviirusesse nakatunu erinevaid kauplusi ning 23. juulil ka Tartu Lõunakeskuses kell 21.00 algavat kinoseanssi.

Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juht Tiia Luhti sõnul on tegu äärmiselt ohtliku käitumisega, mis lisaks enda tervise ohtu seadmisele võib avaldada mõju ka nii-öelda teise laine tekkele.

„Sellise käitumise tulemusena võib nakkus hakata laialt levima, sellel on aga oma tagajärjed normaalse elu juurde naasmisel ,“ ütles Luht, kelle sõnade kohaselt tuleb mistahes haigusnähtudega püsida kodus ja oma perearstiga ühendust võtta.

„Erinevate suurürituste tulek ja ühiskonna tavapärane funktsioneerimine sõltuvad otseselt meie vastutustundlikkusest. Mida rohkem me seda tõsiasja ignoreerime, seda tõsisem saab olema tagajärg meie kõigi jaoks.“

Tartlane, kellele terviseameti teates viidati, võttis ühendust Delfiga ning ütles anonüümsust paludes, et käis nädal tagasi perearsti juures. Perearst kahtlustas angiini. Kui haigustunnused ei olnud nädal hiljem kadunud suunas perearsti ta koroonaviiruse testi tegema.

23. juuli kinokülastuseks oli seega koroonakahtlus, kuid testi tulemus pidi selguma alles hommikul. Kinno läks ta seetõttu, et piletid olid ammu ostetud ning hoitud sai ka sotsiaalset distantsi.

Terviseameti soovitusel tuleb inimestel, kellel võis koroonaviirust kandva inimesega kokkupuude olla, oma tervist jälgida ning haigussümptomite ilmnemisel perearstile helistada.

Tänase seisuga on Eestis registreeritud 2028 laboratoorselt kinnitatud COVID-19 haigusjuhtu, haigestumus 100 000 elaniku kohta on 152,1. Esimene SARS-CoV-2 test tehti Eestis 5. veebruaril, kokku on testitud 8,5% Eesti elanikest. Testid on positiivseks osutunud 1,8 protsendil juhtudest, suurem positiivsete osakaal on Saaremaal (10,9%), Võrumaal (2,8%) ja Pärnumaal (2,0%).

Terviseamet tuletab meelde, et COVID-19 põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 leviku vältimiseks endiselt nii hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda kui kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta. Endiselt peavad kauplused hoolitsema käte desinfitseerimise vahendite olemasolu eest. Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt tervele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui 2 meetrit.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.