Uudis

Terviseamet: testimine riigipiiril ei pruugi anda õiget tulemust

Tallinna Lennujaam.Foto: Shutterstock

Eesti riik lubab taas otselendusid Ukrainast ja Valgevenest Eestisse. BNS-i andmetel tuvastati näiteks Ukrainas viimase ööpäevaga 1090 uut COVID-19 nakatunut ning 20 koroonasurma. Kokku oli reedehommikuse seisuga Ukrainas 69 884 nakkusjuhtumit.

Terviseamet andis teada, et riiki sisenejaid ei testitud koroonaviiruse kevadel pandeemia kõrghetkedel ning laustestist ei ole plaanis ka nüüd.

Peiteaja tõttu ei pruugi analüüsi vastus olla tõene

“Testimine riigipiiril ei pruugi alati anda tõest tulemust – haiguse peiteaeg on kaks nädalat ning inimese testimine riiki sisenedes ei näita seetõttu alati ka tema nakatumist,” põhjendas terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Ta täiendas, et võõrtööjõu puhul testitakse riiki saabujaid nii lennujaamas kui pärast 14päevase liikumisvabaduse piirangu lõppemist. Riskiriikidest naasmise puhul on aga oluline kinni pidada liikumisvabaduse piirangust.

“Riigipiiri ületamisel kehtib hetkel endiselt liikumisvabaduse piirang 14 päeva nendest riikidest tulnutele, kus haigestumus ületab 16/100 000 kohta. Isik võib Eestisse saabumisest 14 kalendripäeva jooksul elukohast või püsivast viibimiskohast lahkuda tervishoiutöötaja või politseiametniku korraldusel või isiku elu või tervist ohustava hädajuhtumi korral või toidu, esmatarbekaupade ja ravimite soetamiseks,” edastas Saar terviseameti ettekirjutused.

Saksamaal kavas laustestimine

Möödunud nädala lõpus andis Saksamaa valitsus teada otsusest, et riskiriikidest Saksamaale tagasi tulijaid hakatakse sealsetes lennujaamades kohustuslikus korras testima. Riskivabamatest piirkondadest naasjad aga saavad soovi korral selle võimaluse.

Kulud katab riik ning testist keeldujad ja positiivse analüüsivastuse saanud peavad jääma kaheks nädalaks karantiini. Kirjeldatud viisil püütakse minimeerida reisimisega kaasnevat nakkusriski.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.