Uudis

Terviseametisse jõudis esimene Moderna COVID-19 vaktsiini saadetis 1200 doosiga

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse.: Foto: LIIS TREIMANN, Eesti Meedia / Scanpix

Kolmapäeval, 13. jaanuaril jõudis Eestisse terviseametisse esimene vaktsiinitootja Moderna vaktsiini saadetis 1200 doosiga.

13. jaanuari hommikuse seisuga on Eestis vaktsineeritud esimese doosiga kokku 13 338 inimest. Lähinädalatel jätkub vaktsineerimine hooldekodudes ja õendushooldusosakondades, samuti jätkub tervishoiutöötajate ja tervishoiuasutuste töötajate vaktsineerimine.

Vaktsineerida saab rohkem inimesi

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse lausus, et Moderna COVID-19 vastase vaktsiini tarnete jõudmine Eestisse on oluline,  sest saame võimaldada vaktsineerimist enamatele inimestele.

Jesse täpsustas, et teisipäeva õhtul saabunud andmete kohaselt saab Eesti Modernalt jaanuaris 2400 doosi COVID-19 vaktsiini ning veebruaris peaks meile jõudma veel 14 400 annust. “Tarnekogustes saame lõpliku kindluse siis, kui need on teele pandud,” nentis asekantsler.

Lähinädalatel jätkub tema sõnul vaktsineerimine hooldekodudes ja õendushooldusosakondades, samuti jätkub tervishoiutöötajate, sh hambaarstide ja teiste eriarstide, apteekrite ning tervishoiuasutuste teiste töötajate vaktsineerimine.

Kodus elavaid riskirühma inimesi hakatakse kaitsesüstimsiele kutsuma jaanuari lõpus

Jesse avaldas, et kodus elavate riskirühma inimeste perearstikeskustesse vaktsineerima kutsumisega loodetakse alustada jaanuari lõpus.

Eestile kokkulepitud Moderna vaktsiini kogus on umbes 234 000 doosi, millest piisab ligikaudu 117 000 inimese vaktsineerimiseks.

Moderna tarnib Eestisse 2. kvartalis ligikaudu 103 000 ja 3. kvartalis ligikaudu 100 300. Täpsed tarnete suurused ja ajad selguvad järkjärgult. Eestile ettenähtud pro rata vaktsiinikogus ja tervikuna Moderna leping Euroopa Liiduga hõlmab väiksemaid koguseid, kui teiste tootjate lepingud.

Moderna vaktsiiniga alustatakse vaktsineerimist pärast Moderna vaktsiinispetsiifilise koolituse toimumist 14. jaanuaril.

Moderna vaktsiin põhineb mRNA-l

Moderna vaktsiini puhul on sarnaselt Comirnatyga tegemist mRNA-tüüpi vaktsiiniga, mille efektiivsus on tootja andmete hinnangul 94,1 protsenti ning selle efektiivsuse saavutamiseks on vaja kahte doosi vaktsiini.

Kahe vaktsiinidoosi vahe peab olema 28 päeva. Moderna vaktsiin on mõeldud kõigile 18-aastastele ning vanematele inimestele.

Ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla kinnitas, et nagu kõigi ravimite puhul, jälgitakse ka vaktsiinide puhul tähelepanelikult vaktsiini ohutuse ja tõhususe kohta kogunevaid andmeid, et tagada inimeste tervise kaitse.

Moderna vaktsiini kõrvaltoimed on sarnased Comirnaty vaktsiiniga ja sagedamini võivad tekkida süstekoha reaktsioonid, üldnähtudest peavalu, palavik, halb enesetunne, mis mööduvad mõne päevaga. “Eestis tänaseks Comirnatyga seoses teatatud kõrvaltoimed kinnitavad mRNA vaktsiinide ohutusporfiili,” lausus Uusküla.

Eesti on ühinenud viie vaktsiini ühishankega

Eesti on seni ühinenud Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac), millega on Eestile tellitud kokku 3 177 726 doosi vaktsiini.

Valitsus on andnud põhimõttelise heakskiidu Eesti ühinemisele kõigi seitsme Euroopa Liidu ühishankes oleva vaktsiinitootja eelostulepingutega.

Kuna Eestisse jõudvad vaktsiinikogused on esialgu piiratud, siis on koostöös riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoniga juba suvel määratletud riskirühmad, kellele tuleb võimaldada vaktsineerimist esmajärjekorras:

  • tervishoiuasutuste töötajad, kuna COVID-19 haigetega kokkupuute tõttu on neil suurem risk nakatuda ning vaktsineerimine aitab tagada tervishoiusüsteemi toimepidevuse;
  • hoolekandeasutuste töötajad ja elanikud;
  • 70-aastased ja vanemad inimesed ning teatud krooniliste haigustega inimesed, kelle puhul võib COVID-19 haiguse kulg olla raskem;
  • elutähtsate teenuste osutajad ja teised eesliini töötajad;
  • niipea kui Eestisse jõuab piisav kogus vaktsiini, võimaldatakse vaktsineerimist kogu Eesti elanikkonnale.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Ametliku info COVID-19 vaktsineerimise kohta Eestis leiab siit.

Korduma kippuvad küsimused COVID-19 vaktsineerimise kohta leiab siit.

COVID-19 Vaccine Moderna vaktsiini infoleht vaktsineeritavale on siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.