Tervisekassa vabastab pereõdede ja -arstide tööaega meditsiinilise töö jaoks

Foto: Shutterstock

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile tervisekassa rahastavate teenuste loetelu muudatused, millega hakatakse alates 1. juulist rahastama mitmeid uusi teenuseid. Olulise muudatusena hakatakse rahastama perearstikeskustes registraatori või kliinilise assistendi tööd, et vabastada pereõdede ja -arstide aega meditsiinilise töö jaoks.

“Juulist jõustub mitu olulist muudatust, mis aitavad tugevdada perearstiabi. Tervisekassa suurendab perearstidele nimistu patsientide eest makstavat pearaha ning hakkab tasuma tervisekeskustesse tööle võetud kliiniliste assistentide ja registraatorite töö eest, et vabastada seeläbi pereõdedele ja -arstidele aega meditsiinilise töö jaoks ja parandada perearstiabi kättesaadavust,” ütles terviseminister Riina Sikkut.

Samuti lisanduvad uued teenused riskipatsientide paremaks jälgimiseks ja vaimse tervise probleemidega laste aitamiseks. Tervisekassa suurendab ka kollektiivleppele vastavalt üldkuludeks ettenähtud summasid tervishoiuteenuste hindades.

Kliinilise assistendi tööülesanded on tervisekeskuses näiteks töö registratuuris, patsientide pöördumistele vastamine oma pädevuse piires, arsti poolt antud info edastamine patsientidele ja nende korduvatele uuringutele kutsumine, teiste raviasutustega suhtlemine, hooldekodudega suhtlemine, mittemeditsiiniliste tarvikute tellimine ja muu sarnane tegevus. Perearstidele nimistus olevate patsientide eest ettenähtud pearaha suurendatakse seoses perearstiabi kulumudelis arstide tööaja pikendamisega poole tunni võrra päevas.

Vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamiseks hakatakse lastepsühhiaatrias rahastama tegevusjuhendaja või noorsootöötaja tööd ning esmatasandil kooliõdede juhendamist vaimse tervise õdede poolt. „Tervisekassa lisab lastepsühhiaatria voodipäeva hinnale tegevusjuhendaja või noorsootöötaja tasu, et toetada seeläbi vaimse tervise probleemidega haiglaravil viibivate laste ja noorte paremat toimetulekut,” ütles tervisekassa raviteenuste peaspetsialist Kadri Popilenkov. „Koolitervishoius tasustame edaspidi lisakoefitsiendiga kooliõdedesid, kes on saanud juhendamist vaimse tervise õdedelt, et toetada seeläbi noorte vaimset tervist võimalikult mitmekülgselt.“ 

Riskipatsientide paremaks jälgimiseks ja seeläbi krooniliste haiguste süvenemise ennetamiseks hakkab Tervisekassa rahastama perearstiabis riskipõhise ravijuhtimise teenust. „Perearst hindab patsiendi vajadusi ja koostab koos temaga raviplaani. Teenust on seni katsetanud Eestis ligi 100 perearsti ja see on andnud häid tulemusi – hospitaliseerimine riskipatsientide seas vähenes ja patsientide terviseseisundis ja -käitumises nähti olulisi muutusi,“ selgitas tervisekassa perearstiabi teenuse juht Laura Johanna Tuisk. „Teenuse eesmärk on võimalikult palju ennetada patsientidel haiguste ägenemist, viia sellega haiglaravile sattumine miinimumini ja parandada tervisetulemusi.“

Kokku suureneb Tervisekassa rahastatavate teenuste maht 28,83 miljoni euro võrra, millest 19,2 miljonit läheb COVID-19 haigete haiglaravi katmiseks, eriarstiabis ja õendusabis üldkulude katmiseks 5 miljonit eurot ja 4,12 miljonit esmatasandi, sh peremeditsiini teenuste kättesaadavuse parandamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.