Traumapunktides on palju haigeid ja tekkinud järjekorrad: vältige võimalusel libedaid teid ning püsige kodus

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novak.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Jäävihm liigub üle Eesti ning miinuskraadide tõttu on tänavad ja teed kaetud paksu jäitega ning väljas on äärmiselt libe. See tähendab, et kukkumise tõttu on haiglate traumapunktides väga palju patsiente.

“Vältige võimalusel libedaid teid ning püsige kodus!” on Põhja-Eesti Regionaalhaigla soovitus.

Ida-Tallinna keskhaigla kommunikatsioonispetsialist Marko Mägi ütleb, et kui tavaliselt satub traumapunkti umbes 20 inimest ööpäevas, siis teisipeäval kella 14 ajaks oli sealt erinevate traumade tõttu läbi käinud juba 50 patsienti.

Mägi sõnas, et vigastuste ennetamiseks on soovitatav võimalusel kodus olla. Kui aga on vaja siiski õue minna, tasub mõelda abivahendite peale, misa aitavad libeduse korral liikuda.

Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna traumapunkti pöördus täna vahemikus 00:00–14:00 18 patsienti. Järgneva kahe tunni jooksul lisandus veel 12 patsienti. Suurema osa pöördumiste põhjuseks on olnud libeduse tõttu kukkumine.

Regionaalhaiglast öeldi, et nende traumakeskusesse saabub praegu iga kolme-nelja minuti tagant uus patsient, kes vajab kukkumise tagajärjel meedikute abi. Seetõttu soovitavad ka sealsed tohtrid võimalusel kodus püsida ja libedaid teid vältida.

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novak soovitas kindlasti praegu vältida väljas kõndimist, eriti vanematel inimestel.

Sagenenud on nii kukkumised, kui ka libeduse tõttu tekkinud autoõnnetused.

“Regionaalhaigla traumapunktis ja ortopeediaosakonnas on väga palju haigeid, tekkinud on suur järjekord abivajajatest, iga kolme-nelja minuti tagant on täna tulnud traumapunkti uus patsient, kes vajab traumakeskuse abi,” rääkis dr Novak.

Enne kodust väljumist on tema sõnul soovitatav kaaluda, kas õueminek on põhjendatud ning veenduda, kas teed on puhtad. Kaasa tuleks võtta täis laetud akuga mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda. 

Kui abinõudest hoolimata siiski õnnetus juhtub, tuleb abi kutsuda. Püsti tõustes tasub olla ettevaatlik: esmalt viia end ühele küljele, tõmmata põlved kõveraks ja aidata end käte abil vaikselt üles.

Rutates tõusmine võib uue kukkumisega lõppeda. Juhul kui kõik kohad on valusad ja pole võimalik ise püsti tõusta, siis peabki endale abi kutsuma mobiiltelefoni kasutades. Vajadusel tuleb kutsuda kiirabi, kes siis osutab vajalikku abi.

Loe siit ja siit täpsemalt, kuidas vältida talviseid traumasid.

Kui oled viga saanud, toimi nii

  • Aseta kannatada saanud kohale võimalusel külm kompress – sobivad jää, lumi, märg rätik jne. Siis turse väheneb ja valu on väiksem.
  • Viinakompressi ei tohi kasutada.
  • Spordisalvid, mis soojendavad, ei sobi.
  • Viga saanud jalga või kätt tuleb hoida rahulikult, koormust tuleb maksimaalselt vähendada.
  • Ei tohi jäseme lahastamist ise kodus teha, see on arstide töö.
  • Väga suure valu korral või kui liikumine on raskendatud, tuleb kindlasti kutsuda kiirabi – 112.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.