Uudis

Tuleviku koroonavaktsiine saab manustada tableti või ninasprei kujul

Kas tulevikus saame vaktsiinisüsti asemel võtta ühe vaktsiinitableti?Foto: Shutterstock

Mitmed ravimifirmad töötavad selle nimel, et välja arendada mittesüstitavaid koroonavaktsiine, mida saaks manustada näiteks tableti või ninasprei kujul.

Vaktsiinide manustamine tableti või ninasprei kujul muudaks nende tarvitamise palju lihtsamaks, seda eriti piirkondades, kus vaktsiinide levitamine on keeruline, kirjutab Axios. Ja muidugimõista oleks see suurepärane variant nendele, kes süstlaid pelgavad.

Nii ongi näiteks India ravimifirma Bharat Biotech sel sügisel jõudnud oma ninna pihustatava koroonavaktsiini kandidaadiga teise faasi kliinilise uuringuni.

Ameerika ravimihiid Vaxart on aga välja arendamas koroonavaktsiini, mida manustatakse suukaudsete tablettidena. Vaktsiinitabletid olid edukad loomkatsetes, mille tulemused avaldati oktoobri alguses. Uudne vaktsiinikandidaat jõudis eelmisel kuul samuti teise faasi kliinilise uuringu algstaadiumisse. Ravimitootja loodab, et efektiivsusuuringu tulemused on olemas 2022. aasta esimeses kvartalis.

Kui aga ka kõik läheb edukalt, saab ravimihiid vaktsiinitablettidele kõige varem USA ravimiametilt (FDAlt) taotleda erakorralist kasutusluba alles aasta-pooleteise pärast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.