Uudis

Turul ringlevad võltsitud antigeeni kiirtestid: vaata, kuidas võltsing ära tunda

Enesetestimiseks mõeldud koroonaviiruse antigeeni kiirtest.Foto: Shutterstock

Terviseamet hoiatab turul ringlevate võltsitud Covid-19 antigeeni kiirtestide eest, mis ei vasta Euroopa Liidus ja Eestis kehtivatele nõuetele. 

Väga paljud kiirtestide tootjad on toonud Euroopa Liidu turule ainult professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni testid. Testidele on tehtud Saksamaal erisus, mis on võimaldanud riigis tavakasutajatele müüa testi, mis ei ole läbinud nõuetekohast vastavushindamist.

Terviseameti kinnitusel on selliste testide müügipakendid ja kasutusjuhendid on vastavalt tähistatud ja müük on lubatud riikides, kus on tehtud selline erisus. Nii ei ole näiteks Saksamaal erisuse saanud testile lubatud müügipakendile panna CE-märgist.

Amet tõdeb, et olukorras, mil paljud puutuvad kiirtestidega esmakordselt kokku, on mõned edasimüüjad leidnud võimaluse laovarude müümiseks. Ka Eestisse on levitamiseks ehk kodus testimiseks hakatud pakkuma teste, mis ei vasta Euroopa Liidus ja Eestis kehtivatele nõuetele.

Üheks selliseks näiteks on test, mida müüakse väitega, et see on Lepu Medical-i poolt toodetud nõuetele vastav enesetestimiseks sobiv test.

Kuidas testide õigsust kontrollida?

Enesetestimiseks sobiva kiirtesti tunneb ära pakendile ja dokumentidele märgitud CE-märgise järgi, mille juurde peab olema lisatud neljakohaline teavitatud asutuse tunnusnumber. Number tähistab sertifikaadi väljastanud teavitatud asutust.

Seadme vastavusdeklaratsioonis peab olema toodud riskiklassiks „Self-testing“. Samuti peab seal olema sama neljakohaline number koos teavitatud asutuse nime ja aadressiga ning viide väljastatud sertifikaadile. Koduseks kasutamiseks toodetud testil peab olema sama teavitatud asutuse EC-vastavussertifikaat. Enesetestimiseks sobiva kiirtesti vastavusdeklaratsiooni näidist saab vaadata ameti kodulehelt

Terviseamet toob hoiatusena välja sama Lepu Medical-i võltsitud toote, millega seoses ka tootja ise on aktiivselt alustanud võltsingute vastast võitlust.

Võltsitud testi müügipakendile on omavoliliselt lisatud kleebisena CE-märgis. Siinkohal selgituseks, et pakendile asetatud CE-märgis peab olema selle lahutamatu osa. Lisaks on CE-märgisel kindlad proportsioonid, mis erinevad lihtsalt trükitud tähtedest CE.

Pakendile lisatud kleebis võltsitud CE-märgisega.Foto: Terviseamet
Nõuetele vastav CE-märgis koos võimalike levinud võltsingutega.Foto: Terviseamet

Tootja on samuti pannud oma kodulehele tööriista, millega oma testide õigsust kontrollida.

Terviseamet palub kiirteste ostes ja levitades olla tähelepanelik, et vältida nõuetele mittevastavate seadmete kasutamist. Igasuguse kahtluse korral palub amet saata testide pilte ja dokumente kontrollimiseks terviseameti meditsiiniseadmete osakonda aadressil mso@terviseamet.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.