Ukraina sõjapõgenikest õed alustasid Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis õpinguid

Ukraina õdedele on loodud võimalus Eestis erialasel tööl jätkata.Foto: Tallinna Tervishoiu Kõrgkool

Kolmapäeval algas Eestis Ukraina sõjapõgenikest kutseharidusega õdedel rakenduskõrgharidusõpe õe õppekaval. Kokku alustas õpinguid 23 Ukraina tudengit. 

Juunis kuulutas Tallinna Tervishoiu Kõrgkool välja rakenduskõrgharidusõppe vastuvõtu Eestis ajutist kaitset saavatele Ukraina sõjapõgenikest kutseharidustasemega õdedele, kes nüüd said alustada õpingutega. 

„Alustav õdede õppekava õpperühm ei ole kõrgkooli esimene kokkupuude Ukrainaga. Oleme aastate jooksul koolitanud Ukraina tegevusterapeute ja õdesid. See rühm on väike, aga selle mõte on suur – rahvusvaheline diplom ja oskused annavad uue alguse kas siis Euroopa Liidus või õdede kodumaal,“ ütles kõrgkooli rektor Ülle Ernits.

„Meil on heameel, et Ukraina õed õppima asuvad, et omandada kõigepealt eesti keel ja siis õe kõrgharidus. Olen kindel, et õppeprotsess saab olema kahepoolne ja kerge ei saa see olema, küll aga huvitav,“ lisas kõrgkooli õppeprorektor Ulvi Kõrgemaa.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp märkis kõrgkoolis toimunud pidulikul aktusel, et tervishoiu kõrgkoolide ja riigiasutuste koostöös spetsiaalselt Ukraina õdede jaoks loodud tasemeõppeprogramm annab neile võimaluse Eestis oma erialasel tööl jätkata.

„Olen tänulik, et väga suur soov aidata pani kõrgkoolid, tervishoiu tööandjad, sotsiaalministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi ühiselt mõtlema ja tegutsema ning täna alustab Ukraina õdede õppe esimene lend. See annab Ukraina õdedele võimaluse Eestis jätkata inimeste abistamist oma erialal, ühel maailma ilusamal erialal, milleks õendus on,“ sõnas Alasepp.

Eestis on õena töötamiseks vaja kõrgharidust. Välismaal saadud kvalifikatsioonide õige ja õiglase tunnustamisega tegeleva Eesti ENIC/NARIC keskuse andmeil on valdav osa Eestisse saabunud Ukraina õdedest kutseharidusega.

Ukraina õdede õpperühma avamiseks oli tudengite miinimumarv 15, kuid suurema huvi tõttu alustab 23 esmakursuslast. Kõik õpinguid alustavad tudengid on lõpetanud õe või velskri kutseõppe ning töötanud õena. Ukraina õed saavad õppekava lõpetamise järel Euroopa Liidu direktiividele vastava õe hariduse ja bakalaureusekraadi ja saavad taotleda tervishoiutöötajate registrisse kandmist võrdsetel alustel teiste kõrgkooli lõpetanud õdedega.

Õppekava õppeaeg kestab kaks aastat ning pikeneb kuni aasta eesti keele õpingute arvelt. Õpe toimub eesti keeles. Selleks alustavad tudengid esmalt eesti keele õppimist ja seejärel asuvad õppekava aineteni. Kogu õpingute perioodil on Ukraina tudengitele tagatud eesti keele tugi. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.