Uudis

Ülevaade: mis saab sügisel Eesti ülikoolidest, kas e-õpe jätkub?

Tartu ülikool on vajadusel valmis uut õppeaastat alustama osaliselt e-õppega.Foto: Shutterstock

Mitmed Ühendkuningriigi ülikoolid on juba teada andnud, et õppeaasta algus lükkub edasi või kursused algavad e-õppena.

Cambridge’i ülikool andis koguni teada, et kogu järgmise õppeaasta jooksul tavapäraseid silmast-silma tunde ei toimugi – 2021. aasta suveni käib kõik digitaalselt.

Uurisime ka Eesti ülikoolidelt järgi, mida nemad teha plaanivad. Suurt e-õppe tulva praegu ei plaanita, võib-olla jätkub e-õpe osal õppekavadest ning välistudengitele.

Tartu ülikool

Tartu ülikooli õppeprorektori Aune Valk rääkis Geeniusele, et neil algab õppeaasta tavapärasel ajal – 31. augustil, vajaduse korral osaliselt e-õppena. “Õpinguid alustavate välisüliõpilaste ja -külalisüliõpilaste tulemisel Eestisse arvestame olukorda ja oleme paindlikud,” ütles ta.

Ingliskeelsete õppekavade puhul võimaldab Tartu ülikool üliõpilastel, kel on raskusi Eestisse tulekuga, osaleda õppes veebipõhiselt ja vajaduse korral individuaalselt kuni oktoobri lõpuni või ajani, kuni enamik välisüliõpilasi on saabunud Eestisse. Täpne otsus õppetöö toimumise vormi ja alguse kohta tehakse õppekavast sõltuvalt.

Veebiõppega alustamiseks võib vajadust mööda teha muudatusi tunniplaanis, näiteks alustada õppeaastat vaid 2–3 ainega, mis toimuvad intensiivselt esimese kahe kuu jooksul täielikult veebipõhisena. “Sõltuvalt kehtivast olukorrast võib ka eestikeelsete õppekavade puhul olla osa õppest, näiteks suured loengud, video vahendusel,” rääkis Valk.

Vastuvõtu puhul järgib Tartu Ülikool üldiselt väljakuulutatud ajakava. Ainult avalduste esitamise tähtaega pikendati ühe päeva võrra 2. juulini. Osa sisseastumiseksameid toimub veebi teel.

Tallinna tehnikaülikool

Õppeprorektor Hendrik Volli sõnul plaanib Tallinna tehnikaülikool praeguste plaanide järgi eestikeelsetel õppekavadel uut õppeaastat alustada kontaktõppes.

“Samas on õppejõudude huvi videoloengute integreerimiseks õppetöösse oluliselt kasvanud. Veel enne uue õppeaasta algust suurendab tehnikaülikool märkimisväärselt oma videoloengute võimekust, lisades videoloengute võimekuse 15 auditooriumisse,” ütles ta.

Suure tõenäosusega tuleb inglisekeelsetel kavadel alustada uut õppeaastat distantsõppelt, kuna mitmed üliõpilased ei pruugi uue õppeaasta alguseks Eestisse jõuda. TalTech on hetkel valmis inglisekeelsetel õppekavadel alustama esimesel kahel kuul distantsõppel.

Tallinna Tehnikaülikool ei ole seoses eriolukorraga teinud muudatusi sisseastumisgraafikus. TalTechi saab avaldusi esitada 7. juuli kella 12-ni. Avaldusi saab esitada juba praegu. Kuni riigieksamitulemusteni on abituriendid vastuvõetud tinglikult. Oma sissesaamisest saab teada kohe peale riigieksami tulemuste selgumist. 

TalTech võimaldab abiturientidel, kellel laia matemaatika või eesti keele riigieksam ebaõnnestub, oma tulemusi parandada ülikooli korraldatavatel katsetel, mis toimuvad juuli alguses. See on võrdustatud riigieksamiga. Katset saavad teha ka need, kes on lõpetanud varem ja soovivad enda varem tehtud eksamitulemust parandada või pole varem teinud laia matemaatika riigieksamit.

Juhul kui eriolukorra tõttu magistrantuuri kandideerimise aluseks oleva hariduse lõpetamine viibib, pakutakse SAISis õppekohti jooksvalt 30. augustini. Sisseastuja saab õppekoha kinnitamiseks kaks päeva, vastavalt talle saadetud SAISi teates märgitud tähtajani, rääkis tehnikaülikooli õppeprorektor veel.

Tallinna ülikool

Tallinna ülikooli pressišeff Sulev Oll rääkis, et ingliskeelsetel õppekavadel õppe avamise küsimused otsustatakse 2. juunil. “Praeguse seisuga on selge, et osa õppekavadest alustavad osaliselt e-õppes, seda eelkõige Ühiskonnateaduste instituudis, osal võib-olla lükkame õppetöö alguse edasi,” rääkis ta.

Praegu ei ole TLÜ-s igatahes plaani alustada kõigi üliõpilastega e-õppes, välja arvatud uue e-õppes toimuva ühisõppekava puhul.

“Sisseastumise mõttes toimub kõik praeguse seisuga nii, nagu me varem plaanisime. Loomulikult eelistame me võimalusel kandidaatidega näost näkku suhtlust. Võimalik, et inimesi lihtsalt hajutatakse rohkem. Kindlasti aga lähtume sellel hetkel kehtivatest  ohutusnõuetest. Mõni eriala – koreograafia – teeb katsed ka virtuaalselt,” lisas Oll.

Maaülikool

Praegu on otsustatud, et kuni 31. augustini on maaülikoolis õppetöö virtuaalne. Mõned erandid on tehtud lõpetajatele, aga selliselt, et nad omavahel siseruumides siiski kokku ei puutuks, rääkis Risto Mets maaülikooli kommunikatsiooniosakonnast.

“Uut õppeaastat loodame alustada traditsioonilisel viisil, sest kursusekaaslastega suhtlemine ja toetus ning mitteformaalne (loenguväline) suhtlus õppejõududega on ülikoolielu väga oluline osa. Tehniliselt saab maaülikool alustada õppeaastat ka virtuaalvahendite kaudu, kuid mitte lõputult. Maaülikooli erialad on praktilised ja ka esimesed praktikumid algavad juba avasemestril,” lisas ta.

Vastuvõtu osas jääb kehtima tõenäoliselt tänavune graafik, et välistudengite vastuvõtt vältab 1. märtsist 31. maini ning siseriiklik kandideerimine algab mai keskpaigast ning vältab juuli esimese nädalavahetuseni.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.