Üllar Lanno: nakatumine koroonaviirusesse paraku suureneb ning langustendentsi ei paista

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles, et suurenenud on nakatumine 80aastaste ja vanemate hulgas ning selles eas inimesed vajavad tihti hospitaliseerimist.Foto: kuvatõmmis

Terviseameti juht Üllar Lanno tõdes kolmapäevasel koroonaviiruse olukorda tutvustaval pressikonverentsil, et nakatumiste keskmiseid arve võrreldes on näha, et nakatumine koroonaviirusesse paraku suureneb ning langustendentsi ei paista kuskil.

Lanno nentis, et kui enne jõule tundus, et olukord Ida-Virumaal hakkab pisut paremaks minema, siis praeguseks on Jõhvi, Kohtla-Järve ja teiste sealse regiooni näitajad rühkinud tagasi endisesse seisu.

Ka Põhja-Eestis ning Tallinna ümbruses on olukord endiselt kriitiline ning leevendust näha ei ole.

Külla on vaja minna nii, et nakkust kaasa ei võetaks

Kui vaadata nakatunute vanuselist jaotust kahe viimase nädala lõikes, siis suurim muutus on 10–19aastaste hulgas ning see on ka igati mõistetav, sest on koolivaheaeg ja mõju avaldab ka viimati sellele vanusegrupile suunatud meetmete rakendumine mõne nädala eest.

Kahjuks aga on suurendenud nakatumine 80+ eagrupis, kus eelmisel nädalal oli 199 nakatunut, sel nädalal aga juba 242 uut juhtumit. “See kasv on liiga kiire ja nii-öelda vales grupis,” ütles Üllar Lanno.

Ta põhjendas, et enamikul eakatest on ka mitmeid muid haigusi ning nakatunud vajavad sagedasti hospitaliseerimist.

Kasvu on näha ka teistes vansuegruppides nagu näiteks 30–39- ja 60–69aastased. Viimase grupi puhul võib Lanno sõnul arvata, et noored on külla läinud vanematele ja vanavanematele ja kahjuks viinud kaasa ka nakkuse.

Lanno täpsustas ka, et nakatunute kasv pereringis on viimasel nädalal olnud 5–7 protsenti. “Külla on vaja minna nii, et nakkust kaasa ei võetaks,” toonitas terviseameti juht.

Hopsitaliseerituid on võrreldes möödunud nädalaga üle veerandi rohkem

Hospitaliseeritute keskmine arv kasvas iganädalaselt 17 protsendi võrra. Eelmisel nädalal lisandus 32 surmajuhtu (51. nädalaga võrreldes oli juurdekasv 14,3 protsenti).

Haiglapatsientide prognoos, mis tehakse nädal aega ette, pakub Lanno sõnul, et aastavahetusel on COVID-19 tõttu haiglas umbes 500 patsienti.

Praegu vajab haiglaravi 411 haiget, paar päeva tagasi oli see arv 430. “See tähendab, et õnneks on olnud ka neid, kes on tervenenud ja pääsenud koju ning seetõttu graafik erineb pisut trendiest,” täpsustas Lanno.

Olukord on tõsine – jälgigem soovitusi

Selleks, et meie meditsiinisüsteem vastu peaks ja me ei seaks ohtu teiste inimeste elu ja tervist, peame kinni pidama kõigist abinõudest, mis meie tervise kaitseks on kasutusele võetud. Väldime kontakte, hoiame distantsi, kanname maski.

“Piirangutest petuga mööda minnes petame vaid iseennast. Olukord on tõsine, nakatuda võib kõikjal ja üks pidu ei ole kellegi tervise ega elu hinda väärt,” ütles Üllar Lanno.

Ta lisas, et ära tuleks jätta peod ja rahvarohkeid kogunemisi tuleb ka õues vältida.

Kontaktid tuleks viia miinimumini ja olla võimalikult palju kodus, et vähendada riski ise nakatuda või kanda nakkust pereringis kellelegi edasi. Aastavahetus on soovitatav veeta kitsas pereringis.

On teada, et just vanemaealised ja krooniliselt haiged põevad COVID-19 haigust raskemalt ja vajavad suurema tõenäosusega haiglaravi.

Tuleb teha kõik endast sõltuva, et neid mitte nakatada. Suhelda on soovitatav rohkem telefonitsi või veebi vahendusel ning olla vähem füüsiliselt koos.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.