Urmas Sule: põhja piirkond ei suuda enam ise toimetada, sealt transporditakse patsiente mujale

Haiglatele on appi tulnud kaitsevägi

Hädaolukorra medisiinijuht Urmas Sule.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas esmaspäevasel avalikul istungil haiglajuhtidega olukorda koroonaviiruse tõkestamisel.

Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht dr Urmas Sule ütles istungil, et terviseameti põhja piirkond ei suuda enam omal jõul kõigi haigetega toime tulla. Et ravivõimekus oleks ühtlasem, teevad põhja ja lõuna meditsiinistaabid koostööd ja põhjast transporditakse patsiente mujale.

Sule sõnul torkab silma, et viimase perioodi nakatunute kasv on olnud väga kiire. Eriti ilmekalt toob selle välja viimase 14 päeva nakatunute arv. Vanusegrupiti saab siiski välja lugeda ka väikest mõju vaktsineeritute osas.

Allikas: Urmas Sule

“Tänase päeva ilmekaim tabel on see, et Harjumaa on ületanud maagilise 2000 nakatunu piiri. Kui üldarvu vaadata, siis Harju maakonna nakatumise protsent on üle 60, eilse päeva nakatumine Tallinnas ja Harjumaal oli 72 protsenti.”

Sule sõnul on piirangute mõju hakanud jälgitavates näitajates siiski avalduma ja see on positiivne.

Ta tõi välja, et suurim arv COVID-diagnoosiga haigeid, mis ühe päeva jooksul haiglatesse vastu on võetud, on praeguse seisuga 93. Keskmiselt vajab üks patsient haiglaravi 10,5 päeva. Seni kõige kauem haiglas olnud COVIDi-patsient kirjutati sisse tänavu jaanuaris ehk ta on haiglas viibinud pea kolm kuud.

“Haiglavõrku on säästnud ja päästnud see, et suurem osa nakatunutest on nooremaealised, kes ei vaja haiglaravi,” ütles Sule ja nentis, et järgmised kaks nädalat kasv haiglaravis siiski jätkub. Pärast seda loodetakse näha olukorra leevenemist.

Kaitsevägi on tulnud haiglatele appi, on kaasatud naiskodukaitsjaid ja parameediku väljakutse saanud inimesi.

Põhja meditsiinistaabi juht, Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) ülemarst prof Peep Talving viitas, et põhja regioonis on praegu 72 vaba COVID-voodikohta. Rapla, Läänemaa ja Rakvere haiglates on kõik COVID-kohad olnud täis juba kaks nädalat. Pärnus on 15 voodikohta ja PERHis samuti mõned kohad.

Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) juhatuse esimees dr Arkadi Popov ütles, et esitas esmaspäeva hommikul kaitseväele abipalve, et saada tööks vajalikke lisaseadmeid.

Urmas Sule sõnul praegu NATO või ELi abi aparatuuri osas ei vajata. Meditsiinitehnika olemasolu on kaardistatud ja seda on püütud haiglate vahel vajadusel jagada ning nagu dr Popov mainis, on õla alla pannud ka kaitsevägi.

Dr Popov rääkis veel, et alates kolmapäevast on kaks eraldi erakorralise meditsiini osakonda (EMO). Üks on puhas ja teine must. “Patsientide osakaal, kes on COVID-positiivsed, on 30% ja neile lisanduvad veel COVID-kahtlased. Sellest lähtuvalt tekivad eraldi EMOd — üks COVIDi-patsientidele ja teine teistele.”

Ida-Viru Keskhaigla juhatuse esimees Tarmo Bakler märkis, et nende haiglast on alates möödunud kevadest läbi käinud pea 800 COVID-positiivset patsienti ning neil on kaks EMOt (puhas ja must) kasutusel olnud alates eelmise aasta septembrist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.