Uued ettepanekud alkoholitarvitamise vähendamiseks: korralik alkoholi müügilubade süsteem ja sõltuvusravi parandamine

alkoholi füüsiline kättesaadavus on Eestis iga-aastaselt tõusnud.Foto: Depositphotos

Sotsiaalministeerium avalikustas täna uued ettepanekud alkoholitarvitamise vähendamiseks Eestis aastatel 2025-2035. Teaduspõhised ettepanekud alkoholi kahjulike mõjude ennetamiseks ja vähendamiseks hõlmavad alkoholi füüsilise kättesaadavuse vähendamist, reklaami piiramist, ennetustöö arendamist ja sõltuvusravi parandamist. 

“Eesti alkoholitarbimine on üüratud 10,9 liitrit absoluutalkoholi inimese kohta aastas. See tähendab, et keskmiselt joob üks inimene igal nädalal pool liitrit viina või 2,5 liitrit veini. Alkohol on paljude tervisemurede ja sotsiaalsete probleemide peamine põhjus – alkohol toob näiteks kaasa kõrgema vähiriski ja on seotud vähemalt poolte lähisuhtevägivalla juhtumitega,” ütles terviseminister Riina Sikkut.

“Kuigi tõenduspõhised ettepanekud tekitavad kindlasti vastakaid arvamusi, leian, et peame ühiskonnana arutama, millised järgmised sammud astuda ja mitte lihtsalt leppima alkoholitarvitamisega kaasnevate kahjudega. Tervislikum ja turvalisem ühiskond on Eesti huvides,” lisas minister. 

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni riikide seas on Eesti alkoholitarbimiselt neljandal kohal. Uues strateegiadokumendis seatakse eesmärgiks vähendada keskmist alkoholitarbimist viiendiku võrra ehk 8,7 liitrini inimese kohta. Strateegias on esitatud ettepanekud, mille üle tuleb avalikult arutada ning poliitilist kokkulepet otsida, et järgmise kümne aasta jooksul alkoholitarbimist ja sellega seotud kahjusid vähendada.

Sotsiaalministeeriumi tervisekäitumise poliitika juhi Brigitta Õunmaa sõnul süvendab probleemi asjaolu, et alkoholi füüsiline kättesaadavus on Eestis iga-aastaselt tõusnud. „Eestis on alkoholi jaemüügikohti oluliselt tihedamalt kui naaberriikides. Pea 90% inimestest jõuab kodust lähimasse müügikohta kuni kümne minutiga,“ selgitas ta. Õunmaa märkis, et alkohol on inimestele lähemal kui perearst, psühholoog või politseipatrull. Lisaks on alkohol muutunud viimastel aastatel üldise elatustaseme tõusuga järjest odavamaks.

Alkoholitarvitamise vähendamise arengusuundades aastateks 2025-2035 olulisemad ettepanekud:

  • Alkoholiaktsiisi sidumine inflatsioonimääraga ja alkoholiaktsiisist osa suunamine sõltuvusravi ning ennetuse rahastamiseks.
  • Müügikohtade arvu ja tiheduse vähendamine tasuliste ning tähtajaliste müügilubade süsteemi abil. Eesti on üks väheseid Euroopa Liidu riike, kus alkoholi võib müüa ilma selleks luba taotlemata.
  • Lasteaedade ja koolide vahetus läheduses alkoholimüügi keelamine, tanklates ja üldkasutatavate supluskohtade territooriumil alkoholi müügi piiramine.
  • Alkoholi kaugmüügi piiramine ja jaemüügi kellaaegade lühendamine.
  • Alkoholireklaami piirangute kohaldamine ka sellisele reklaamile, mis mõjub alkoholi reklaamina. 

Alkoholipoliitika uus strateegiadokument saadeti täna avalikule tagasisidestamisele ja lähinädalateks on planeeritud arutelud huvigruppidega. Kirjalikku tagasisidet ootab sotsiaalministeerium hiljemalt 23. detsembriks 2024 läbi eelnõude infosüsteemi (EIS). Lõplik dokument valmib plaanide järgi aprillis. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.