Uudis

Uuel kooliaastal distantsõpet ei tule, selle asemel algab koolides tihe testimine

Haridusminister Liina Kersna.Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Valitsus oli täna ühel meelel nii rahvusvaheliste organisatsioonide, teadusuuringute, teadusnõukoja kui ka terviseametiga, et koole tuleb avatuna hoida ka siis, kui viiruse levikutase ühiskonnas on kõrge. Selleks, et õppeasutusi avatuna hoida, peab võimalikult suur osa kooliperest vaktsineeritud olema.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna rõhutas, et mida rohkem on koolipere hulgas vaktsineerituid, seda kindlamalt saame hoida koolid järgmisel õppeaastal avatuna. „Meil on juba üle 70 sellise haridusasutuse, kus rohkem kui 90% koolitöötajatest on vaktsineeritud. Oleme seadnud riiklikuks eesmärgiks, et kõigis haridusasutustes oleks vähemalt 90% töötajatest vaktsineeritud,“ tõdes Kersna.

Seejuures toodi välja, et vaktsineerimata haridustöötajad peavad end kord nädalas vähemalt aasta lõpuni kiirtestima ja selle maksab kinni riik.

Lisaks on kavas luua vaktsineeritud töötajatele ja õpilastele erisusi. Nii ei pea vaktsineeritud minema haigega kokkupuutel lähikontaktsena eneseisolatsiooni. Samal ajal aga hakatakse vaktsineerimata lähikontaktseid koolis korduv-testima, et võimalikult kiirelt tabada viirusekandjad. Testimise ajal aga kontaktõpe jätkub, muidugi kui õpilasel ei ole haigussümptomeid.

Selline korraldus nooremaid õpilasi esialgsete plaanide kohaselt ei puuduta – alla 12-aastaseid lähikontaktseid, kellel endal haigussümptomeid ei ole, ei testita ja nema saavad jätkata kontaktõppes.

“Koju peavad jääma kindlasti kõik haigussümptomitega, olgu ta vaktsineeritud, läbipõdenud või mitte. Seega, läheme uuele kooliaastale vastu põhimõttel, et koju jäävad vaid haigestunud lapsed,” selgitas Kersna.

Minister kirjutas plaanidest ka enda sotsiaalmeedialehel. Postituse kommentaariumist nähtub, et lapsevanemad on hetkel küllaltki segaduses, keda-kuna-kuidas siis ikkagi testitakse. Täpsemad juhised ja korraldused saadetakse koolidele aga uuel nädalal.

72 protsenti haridusasutuste töötajatest vaktsineeritud

Haigekassa andmetel oli 26. juuli seisuga kõigi haridusasutuste personalist vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud 72 protsenti.

Kõrgeim oli vaktsineerituse määr kõrgkoolides – 83 protsenti, põhikoolide või gümnaasiumide töötajatest oli vaktsineeritud 75 protsenti, haridusasutustes, kus koos tegutsevad koolieelne lasteasutus ja üldhariduskool oli vaktsineerituid 74 protsenti ja kutseõppeasutustes 61 protsenti. Koolieelsete lasteasutuste personalist oli vaktsineeritud 61 protsenti.

Maakondlikult on kõige kõrgem vaktsineerituse protsent Hiiumaa (84 protsenti) ja Tartumaa (82 protsenti) haridusasutuste töötajate seas. 80 protsenti haridusasutuste töötajatest on vaktsineeritud Jõgeva- ja Läänemaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.