Uudis

Uuest nädalast hakkab ringi sõitma vaktsineerimisbuss

70% hõlmatuse saavutamiseks tuleb vaktsineerida veel 190 000 inimest

Vaktsineerimise projektijuht Marek Seer paneb kõigile südamele, et praegu on viimane hetk esimeseks vaktsiinidoosiks aeg kinni panna, et saavutada sügiseks tõhus kaitse.Foto: Postimees/Scanpix

Vaktsineerimise töörühm on agaralt välja mõtlemas, kuidas vaktsineerimist inimestele üha mugavamaks muuta. Nii jätkatakse elava järjekorra alusel vaktsineerimist ja korraldatakse vaktsineerimisüritusi. Lisaks stardib uuel nädalal ka vaktsineerimisbuss ja alustatakse laevadel vaktsineerimisega.

“15. juulil rakendame koostöös Viljandi haiglaga töösse vaktsineerimisbussi, mille esimene peatus on Sillamäel, kus täiskasvanutega hõlmatus on vaid 29%,” teatas vaktsineerimise töörühma juht Marek Seer. Bussi edasine graafik ja teekond on koostamisel, kuid plaan on sellega sõita väiksema hõlmatusega piirkondades.

Seer juhtis tähelepanu, et piirkondlikult vaadates on Eestis vaktsineerimisega hõlmatuse käärid väga suured. Nii ületas Hiiumaa esimese maakonnana 70% hõlmatuse, Tartumaal on vaktsineeritud 63% täiskasvanutes ning Saaremaa ja Läänemaa hakkab täis saama 58%. Samas aga Ida-Virumaal on täiskasvanute hõlmatus vaid 35%, Valgas ja Võrus 49%.

“Murekoht on ka Harjumaa oma 50% hõlmatusega, sest siin elab väga palju inimesi, kes peaks veel vaktsineerima jõudma,” märkis Seer. “Kokkuvõttes tuleb Eestis üle 70% hõlmatuse saavutamiseks vaktsineerida veel 190 000 inimest.”

Lisaks tõi Seer välja, et järgmisel nädalal on kavas alustada vaktsineerimist ka Tallinki laevadel, selleks kasutatakse Jansseni ühedoosilist koroonavaktsiini. Samuti jätkuvad ilma järjekorrata vaktsineerimised igapäevaselt Tallinnas Lasnamäe Centrumis Confido kiirkliinikus ja korra nädalas Narvas Fama kaubanduskeskuses.

Tartu vaktsinerimiskeskuse koordinaatori Tiina Tederi kinnitusel saavad ka Tartu vaktsineerimiskeskusesse edaspidi kõik alates 12. eluaastast minna vaktsineerima ette registreerimata. Käesoleval nädalal on Tartus selline võimalus reedel (9.07) ja pühapäeval (10.07).  Järgmisel nädalal ootab Tartu vaktsineerimiskeskus vaktsineerima 13.07, 14.07, 15.07, 18.07  kell 10.30 – 18.30.

Lõpetatud vaktsiinikuur pakub tõhusat kaitset

Uuringud näitavad, et kõik Eestis pakutavad vaktsiinid aitavad tõhusalt ka uue ja agressiivsema delta viirusetüve vastu, kuid vaid siis, kui vaktsineerimiskuur on lõpetatud – Jansseni puhul kaks nädalat pärast ainust doosi, Pfizeri puhul üks nädal pärast teist doosi, Moderna (uue nimega Spikevax) ja Astra Zeneca puhul kaks nädalat pärast teist doosi. Modernal on kahe doosi vaheline aeg 4 nädalat, Pfizeril 6 nädalat ja Astra Zenecal 12 nädalat.

Vaktsineerimiskuuri toime kestab vähemalt aasta. Samuti kehtib vähemalt ühe aasta ELi vaktsineerimise digitõend, mis võimaldab lihtsamalt reisida ja ilma testimata ka Eestis paljude ürituste külastamist.

Tänahommikuse seisuga oli Eestis vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 569 852 inimest ja vaktsineerimine lõpetatud 465 665  inimesel. Vähemalt ühe doosi on saanud 52,1 protsenti täiskasvanutest. Vanuses 70 eluaastat ja enam on vaktsineeritud 67,7%.

Jätkuvalt on võimalus vaktsineerimisele ka eelnevalt aeg broneerida digiregistratuuris ja riigi infotelefonil 1247. Vabu aegu oli täna hommikul üle Eesti saadaval ligi 6000 ja neid lisatakse jooksvalt juurde. Teise vaktsiinidoosi saamiseks tuleb kohale minna selleks ette määratud ajal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.