Uuring: paljud kogevad koroonavaktsiini järgselt mõnda kõrvaltoimet

COVID-19 vastasest vaktsineerimisest tulenev risk on minimaalne võrreldes Covidi läbipõdemise võimalike tüsistustega.Foto: Pixabay

Ravimiameti tehtud koroonavaktsiinide kõrvaltoimete esinemissageduse uuringust selgub, et vaktsineerimise järgselt esineb kergeid ja kiirelt mööduvaid kõrvaltoimeid üsna paljudel, aga enamasti on need käsimüügiravimitega ravitavad ning mõne päevaga mööduvad.

COVID-19 vaktsiinidega läbiviidud kliinilised uuringud näitavad, et ohutusprofiil on hea – tõsiseid kõrvaltoimeid ei ilmnenud, kuid vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid olid sagedased. 71% vastanutest koges pärast vaktsiini saamist mõnda kõrvaltoimet.

Kõige sagedasemateks kõrvaltoimeteks olid süstekoha reaktsioonid ja palavik, mida kogesid 49% vaktsineeritutest. Kõrvaltoimetena toodi välja ka külmavärinaid, peavalu, üldine kehv enesetunne ning lihas- või liigesvalu. 18% inimestest kogesid muid, täpsustamata sümptome. Suuremal osal vastanutest möödusid kõrvaltoimed 1-2 päevaga.

Ravimiamet tõdeb, et Eestis on vaktsineerijad ja vaktsineeritud andnud koroonavaktsiinide kõrvaltoimetest väga hästi teada. Tänaseks on ravimiametile saadetud ligi 3000 kõrvaltoime teatist. Selleks et hinnata võimalikult objektiivselt, kui paljudel vaktsineeritutel tegelikult üks või teine kõrvaltoime pärast vaktsineerimist esines, koostas ravimiamet võimalikult lühida valikvastustega vormi, mis saadeti Qvalitase arstikeskuses vaktsineeritutele.

Küsitlus saadeti 1000 inimesele ja laekus 390 vastust. Kokkuvõttes nähtubki, et küsitluse tulemused on kooskõlas kliinilistest uuringutest varasemalt teadaolevaga ning ravimiametile kõrvaltoime teatistena esitatud andmetega. Kahtlemata tuleb aga vaktsineerima minnes arvestada, et paaril järgneval päeval võib enesetunne veidi kehv olla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.