Maailma suurim dementsuse uuring näitab, et inimeste ja isegi tervishoiutöötajate seas on dementsuse haigusseisundiga seotud stigmatiseerimine süvenenud. Umbes 80% on arvamusel, et dementsus on vananemise normaalne osa, mitte haigusseisund. Ka 65% tervishoiu- ja hooldustöötajatest usub ekslikult, et dementsus on vananemise normaalne osa.
Londoni majandus- ja poliitikateaduste kool (LSE) viis Alzheimer’s Disease International (ADI) tellimisel läbi 2024. aasta maailma Alzheimeri tõve uuringu „Ülemaailmsed muutused suhtumises dementsusesse“. Uuringu kohaselt usub 80% avalikkusest endiselt valesti, et dementsus on pigem vananemise normaalne osa, mitte haigusseisund. Väärarusaama esines 14% rohkem kui 2019. aastal läbiviidud sarnases uuringus.
„Väärarusaamad seoses dementsusega on suur probleem. Eriti murelikuks teeb haiguse valesti tõlgendamine tervishoiutöötajate seas, kuna see võib viia hilinenud diagnoosimiseni. Hilinenud diagnoos põhjustab aga ka õige ravi, hoolduse ja vajaliku toe puudumise,“ sõnas ADI tegevjuht Paola Barbarino. Ta lisas, et eriti kurvaks teeb selline trend asjaolu, et samal ajal võetakse kasutusse järjest uusi diagnostika- ja ravimeetodeid.