Uudis

Uuring: e-sigaretid põhjustavad mao limaskestas põletikku ja mõjutavad nii immuunsüsteemi

Arvestades mao limaskesta barjääri olulisust immuunsüsteemi hoidmisel, näitab uuringul leitu, kui kahjulik on pikaajaline e-sigarettide kasutamine tervisele.Foto: Shutterstock

San Diego ülikooli uuring näitab, et e-sigaretid, mida peetakse tervislikuks alternatiiviks tavalistele sigarettidele, sisaldavad kemikaale, mis rikuvad mao limaskesta ja põhjustavad kehas põletikureaktsiooni, kirjutab Tehnology.org.

E-sigaretid põhjustavad “lekkiva mao”

iScience’s avaldatud uuringus leidsid patoloogia kaasprofessor Soumita Das ning raku- ja molekulaarmeditsiini professor Pradipta Ghosh koos kolleegidega, et tihe nikotiinivabade e-sigarettide kasutamine viib “lekkiva maoni”, mille puhul mikroobid ja muud molekulid tungivad läbi soolestiku, põhjustades kroonilise põletiku.

Selline põletik võib viia erinevate haiguste ja seisunditeni, kaasaarvatud soolepõletik, dementsus, teatud kasvajad, ateroskleroos, maksafibroos, diabeet ja artriit.

Ghosh selgitas, et mao limaskest koosneb ühest kihist rakkudest, mis on mõeldud kaitsma keha miljardite mikroobide eest, kaitsma immuunsüsteemi ja samal ajal võimaldama erinevate toitainete imendumist. Kõik, mida me joome ja sööme, võib mõjutada meie mao mikroobe, mao limaskestabarjääri ja üldist tervist.

“Nüüd me teame, et ka e-sigaretid mõjutavad magu ja seda negatiivselt,” lausus teadlane.

Uuringus leiti, et kaks kemikaali, propüleenglükool ja taimne glütserool, mida kasutatakse kõikides e-sigarettide vedelikes, olid põletiku põhjustajateks.

“Nende kahe aine kuumutamine, et tekitada e-sigareti suitsu, tekitab kõige rohkem kahju ja praegu ei ole mingeid piiravaid regulatsioone,” ütles Ghosh.

E-sigarettide ohutus tekitab tuliseid vaidlusi

E-sigarettide ohutuse ja mitteohutuse üle vaieldakse tuliselt.

Ühelt poolt keskendutakse nikotiinile ja selle sõltuvust tekitavale omadusele, teisalt turustatakse e-sigarette kui tervislikke alternatiive tavalistele sigarettidele, kuna neis puuduvad kartsinogeensed kemikaalid, mida võib leida tavalistes sigarettides.

Reaalsuses tekitavad aga muret kemikaalid, mida leidub e-sigareti vedelikes, sest need põhjustavad maolimaskesta põletikku.

Uuringus kasutati uuenduslikke 3D soolestiku mudeleid

Kirjeldatud e-sigarettide kasutamise uuringus kasutati patsientide rakkudest loodud 3D soolestiku mudeleid, et jälgida, mis juhtub, kui e-sigareti suits tungib mao limaskesta. Koostöös pulmonoloogide ning intensiivravi- ja anestesioloogiaspetsialistidega kinnitasid teadlased leide hiirte peal.

Et luua mao 3D organoide, kogusid teadlased kolonoskoopia biopsia käigus võetud tüvirakke ja kasvatasid neid katseklaasis. Tüvirakud jaotati neljaks erinevaks rakutüübiks, mis moodustavad mao limaskesta. Organoide mõjutati e-sigareti suitsuga, matkides tihedat e-sigarettide kasutajat. Seepeale hakkas mao esmane kiht hõrenema või koguni murduma, lastes haigustekitajatel tungida ümbritsevasse immuunsüsteemi, purustades ümbritsevaid kaitsvaid rakke.

Need rakud kaitsevad keha infektsioonide eest, eemaldades võõrad mikroobid ja algatades kehas teatud immuunreaktsioone. Kui rakud aga puutusid kokku e-sigareti vedelikuga, ei suutnud nad võõraid mikroobe tõrjuda ja tulemuseks oli maolimaskesta põletik.

Uuring tehti HUMANOID Teadusuuringute Keskuses, mis asub USA-s San Diego Meditsiinikoolis. Keskuse teadlased kasutavad erinevaid inimkeha organoide ja teisi vahendeid, et luua haiguste näidismudeleid.

Pikaajaline e-sigarettide kasutamine on kahjulik

Kirjeldatud uuring on esimese säärane uuring, mis demonstreerib, kuidas pidev kokkupuutumine e-sigarettidega suurendab mao vastuvõtlikkust bakteriaalsetele infektsioonidele, põhjustades kroonilist põletikku ja muid tervisemuresid.

“Arvestades mao limaskesta barjääri olulisust immuunsüsteemi hoidmisel, näitab uuringul leitu, kui kahjulik on pikaajaline e-sigarettide kasutamine tervisele,” ütles Das.

Ghosh sõnas, et maoseina kahjustus võib olla taastuv, kui e-sigaretid jäetakse ära, aga kroonilise põletiku mõju teistele organitele, nagu südamele ja ajule, võib olla taastumatu.

Tulevikus plaanib Dash koos kolleegidega uurida ka seda, kuidas mõjutavad magu erinevad e-sigareti vedeliku lõhnaained.

Toimetas Piret Langsepp

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.