Koroonapandeemia oli kogu tervishoiusüsteemile kurnav ja seeläbi on kannatanud ka arstiabi kättesaadavus, sest nüüd ootavad ravi need inimesed, kes varem sinna ei pääsenud. Laane sõnul on ootuspäraselt rahulolu arstiabiga tugevas seoses teenuse kättesaadavusega: “See näitab, et inimeste ootus tervishoiuteenuste kättesaadavusele on pandeemia järgselt suurem, kui me täna pakkuda suudame.”
Laane lisas, et kindlasti muretsevad inimesed oma tervise pärast varasemast rohkem, mistõttu pöördutakse ka enam pereõe- või arsti poole, samas on nii arstidest kui õdedest jätkuvalt puudus.
Rahulolu eriarstiabiga püsib stabiilselt kõrge
Eelmise aastal olid inimesed kõige rohkem rahul eriarstiabiga, ligi üheksa patsienti kümnest (88%) jäid oma viimase arstivisiidiga rahule. „Elanikonna rahulolu eriarstiabiga on püsinud stabiilselt kõrge, sest meie arstid teevad suurepärast tööd,” kinnitas Laane, kelle sõnul kasutas mullu eriarstiabi teenuseid 774 500 inimest enam kui 937 miljoni euro eest.
Uuringu kohaselt olid üle poole inimestest rahul eriarsti vastuvõtule pääsemisega. 22% vastanutest väitsid, et nad said arsti juurde nädalaga ja veerand kuni nelja nädala jooksul. Pooled inimesed ootasid enda sõnul eriarsti vastuvõttu enam kui kuu aega. Tervisekassa juhi sõnul peab patsient arsti vastuvõtule pääsema kuue nädala jooksul.
Väga rahul oldi ka perearsti ja pereõe vastuvõtul pakutud arstiabiga (83%). Veidi enam kui neljandik Eesti elanikest sai perearsti või -õega nõu pidada juba samal päeval ja 40% sai arstiga konsulteerida 2–3 tööpäeva jooksul. Mullu tegid perearstid ja –õed 8,7 miljonit vastuvõttu, mille eest tasus tervisekassa 205 miljonit eurot.
Fookus on seatud ennetusele