Alkohol on kättesaadav alaealistele ka läbi kaugmüügi. Kaugmüügi testostlemise uuring näitab, et kullerteenuse puhul küsiti isikut tõendavat dokumenti ja keelduti müügist 12,5% juhtudest. Lisaks näitab Tallinna ööelus läbiviidud uuring, et alkoholi müüakse alaealise välimusega isikutele praktiliselt ilma piiranguteta ja et ükski teenindaja ei kontrollinud alkoholi osta soovinud alaealise välimusega testostleja vanust.
Alkoholi negatiivne tervisemõju algab esimesest tarbitud joogist
Reinsalu rõhutas, et alkoholi kahjulik mõju tervisele algab juba esimesest joogist. Alkohol on psühhoaktiivne sõltuvust tekitav uimasti, mis on aastakümneid tagasi rahvusvahelise vähiuuringute agentuuri poolt klassifitseeritud 1. rühma kantserogeeniks. See on kõrgeim riskirühm ja samasse riskigruppi kuuluvad ka asbest, kiirgus ja nikotiin. “Paraku noored ei näe alkoholi pikaajalisi tagajärgi, vaid keskenduvad hetke emotsioonidele,“ nentis kooliõde.
„Noorte puhul on kõige suurem mure alkoholitarbimise mõju aju arengule. Nooruki aju areneb kuni 25. eluaastani ja kahjuks noored ise ei taju, et alkoholi tarvitamine põhjustab füüsilisi ja vaimse tervise probleeme,“ selgitas kooliõde. Lisaks on alkoholi tarbimise lühiajaliste riskide seas otsene mõju noorte käitumisele, põhjustades mürgistusi, õnnetusi, agressiivset ja riskialdist käitumist. Alkoholi kui sõltuvust tekitava aine omadusi alahinnatakse sageli, kuna noored kipuvad arvama, et neil on „kontroll“ olukorra üle.
Noorte seas on alkoholi tarvitamise põhjused sageli seotud sotsiaalse surve ja teadlikkuse puudumisega. “Sageli on sõprade soovitused või vajadus kuuluda gruppi põhjuseks, miks noored pöörduvad emotsionaalsete olukordadega toimetuleks alkoholi poole, selle asemel et teha tervislikke valikuid,” märkis Reinsalu.
Teavitustöö ja ennetusmeetmed – lahendus peab olema läbimõeldud ja järjekindel
Reinsalu leiab, et ennetustöö koolides on oluline, kuid see peab olema mitmekesisem ja praktilisem. “Noored vajavad rohkem interaktiivseid ja nende vanusele sobivaid meetodeid, näiteks rollimänge, diskussioone ning kaasavaid töötubasid. Oluline on noortele anda praktilisi nõuandeid, kuidas öelda „ei“ alkoholi pakkumisele, ilma et nad tunneksid piinlikkust või tõrjutust. Noorte enesekindluse arendamist oleks vaja toetada, et nad suudaksid oma otsustele kindlaks jääda. Teavitustöös tuleb tähelepanu pöörata, kuidas alkohol mõjutab igapäevast elu ja suhteid, mis on noortele tihti olulisemad kui kauged terviseriskid,” kirjeldas kooliõde ja märkis, et puudu on järjepidevusest.