Uudis

Uuring: mRNA koroonavaktsiini kolmas annus tugevdab kaitset väga tõhusalt

Pfizer-BioNTechi vaktsiin Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks.Foto: Shutterstock

Iisraealis läbiviidud mRNA põhise koroonavaktsiini Pfizeri kolmanda süsti tõhustusuuring kinnitab, et lisadoos annab väga hea kaitse koroonaviiruse eest.

Meditsiiniajakirjas The Lancet avaldati 29. oktoobril artikkel Pfizeri koroonavaktsiini Comirnaty kolmanda annuse tõhususuuringust. Uuringusse kaasati isikud alates 16. eluaastast, kelle teisest vaktsiinisüstist oli möödas vähemalt viis kuud. Samuti ei tohtinud nad olla varem teadaolevat SARS-CoV-2 viirusega nakatunud.

Uuringus osalenud jagati kahte gruppi, milles kummaski oli 782 321 isikut. Igale kolmanda annuse saajale leiti kontrollgrupis olijate hulgast teise annuse manustamise aja, vanuse, soo ja veel mõnede näitajate poolest võimalikult sarnane „võrdluspaariline“.

Alates seitsmendast päevast pärast kolmanda vaktsiiniannuse manustamist (30. juulist kuni 23. septembrini 2021) jälgiti nakatumiste arvu mõlemas uuringurühmas. Uuringu tulemusnäitajateks olid COVID-19 tõttu haiglaravi vajajate arv, raske kuluga COVID-19 haigus (vastavalt USA riikliku terviseinstituudi kriteeriumidele) ning surmaga lõppenud COVID-19 haigus.

Tulemusnäitajate analüüsimisel selgus:

  1. Kui kahe vaktsiiniannuse saajate hulgas (kontrollgrupp) sattus COVID-19 tõttu haiglasse 231 isikut, siis kolmanda annuse saajate hulgas oli neid 29. See tulemus annab kolmanda annuse tõhususeks võrreldes kahe annusega COVID-19 tõttu haiglaravi vältimisel 93%.
  2. Kui kontrollgrupis esines rasket COVID-19 haigust 157 juhul, siis kolme annuse saajatel diagnoositi raske COVID-19 vaid 17 juhul. See tulemus annab kolmanda annuse tõhususeks võrreldes kahe annusega raske COVID-19 vältimisel 92%.
  3. Surmaga lõppes COVID-19 haigus kontrollgrupis 44 ning kolmanda annuse saanute hulgas 7 korral, mis teeb kolmanda annuse tõhususeks võrreldes kahe annusega COVID-19 põhjustatud surma vältimisel 81%.

Peale selle jälgiti mõlemas uuringugrupis ka kinnitatud ning sümptomaatiliste nakatumiste arvu. Kontrollgrupis kinnitati 6131 SARS-CoV-2 nakkusjuhtu ning 3345 sümptomaatilist nakkusjuhtu. Kolme annuse saajate hulgas olid vastavad numbrid 1135 ja 514, mis teeb vaktsiini kolmanda annuse tõhususeks võrreldes kahega vastavalt 88 ja 91%. Uurijad toovad samas välja, et neid andmeid pole võimalik erineva testimissageduse tõttu erapooletult hinnata.

Lisaks tasub mainida, et vahed kontrollgrupi ja kolmanda annuse saajate vahel olid suuremad 40-aastaste ja vanemate puhul, sest 16-39 vanuste hulgas esines tõsise kuluga haigusjuhte liiga vähe. Seetõttu ei saa kolmanda annuse mõju nooremale vanusegrupile statistiliselt usaldusväärselt hinnata. Ka toovad uurijad välja, et uuringus ei vaadeldud kolmanda vaktsiiniannuse tõsiseid kõrvaltoimeid.

Praegu ei ole teada, millal tekib pärast kolmandat annust vaktsiini optimaalne kaitse ja kui kaua selle mõju kesta võib. Hoolimata sellest tõendavad saadud andmed, et Pfizeri koroonavaktsiini kolmas annus tugevdab SARS-CoV-2 vastast kaitset väga tõhusalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.