Uus ja ohtlik aine Eesti narkoturul on põhjustanud mitmeid üledoosi juhtumeid

Nitaseenid on tugevatoimelised opioidid, mille mõju võib olla sadu kuni tuhandeid korda tugevam kui morfiinil.Foto: Shutterstock

Tervise arengu instituudi teatel levib Eesti narkoturul metonitaseen, mis on põhjustanud viimasel ajal mitmeid üledoosi juhtumeid. Seejuures on oht, metonitaseeni müüakse fentanüüli pähe.

Metonitaseen on sünteetiline opioid, mis ilmus Euroopa narkootikumide turule esmakordselt 2020. aastal. Keemiliselt struktuurilt sarnaneb see isotonitaseeni ja etonitaseeniga. Metonitaseen esineb tahke värvitu kristalse pulbrina. Tervise arengu instituut hoiatab, et metonitaseeni võidakse Eestis müüa fentanüüli pähe.

Metonitaseen on tugevatoimeline opioid, mille mõju võib olla kuni 200 korda tugevam kui morfiinil. Aine mõju on sarnane teistele opioididele: tekitab eufooriat ja mõjub lõõgastavalt ning valuvaigistavalt. Lisaks tekitab sedatsiooni, aeglustab südametegevust ja hingamist ning alandab kehatemperatuuri.

Aine kuritarvitamise ja sõltuvuse tekitamise potentsiaal on samaväärne morfiini omaga. Aine kõige ohtlikum toime inimesele on hingamistegevuse aeglustumine ja hingamise seiskumine, mis võib lõppeda surmaga.

Õigeaegselt manustatud naloksoon on tõhus vastumürk kõikide opioidide, sealhulgas metonitaseeni üledoosi korral. Seejuures metonitaseeni üledoosi puhul on sageli vaja mitu doosi naloksooni.

Naloksoon ehk Naloxone Hydrochloride on ohutu ravim, mida manustatakse opioidi üledoosi korral. Eestis on naloksoon saadaval kolmes ravimvormis – ampullides, eeltäidetud süstaldes ning ninaspreina.

Naloksooni saab koolituse läbimise korral kasutada nii tarvitaja, tema lähedased ja sõbrad kui ka spetsialistid. See blokeerib narkootikumi mõju ning toob inimese teadvusele. Sellele järgnevalt on üldjuhul vajalik kutsuda kiirabi.

Kui näed inimest, kes on saanud üledoosi või kahtlustad seda, siis:

  • Helista kiiresti numbril 112;
  • Ütle asukoht (koht, kus üledoosi võtnud inimene viibib ning mis tahes märgid, mis võivad aidata kiirabi meeskonnal kannatanut võimalikult kiiresti leida)
  • Kirjelda kannatanu seisundit (näiteks: teadvusel/teadvuseta, hingab/ei hinga). Kui on teada, missugusest narkootikumist inimene üledoosi sai, tuleb seda kindlasti häirekeskuse töötajale öelda.
  • Kui kannatanu on teadvusel, aseta ta jahedasse õhurikkasse kohta poollamavasse asendisse seljaga vastu seina. Uuri, mida ta on tarvitanud ning räägi temaga pidevalt, et ta ei kaotaks teadvust. Ära pane kannatanut voodisse, seal võib ta teadvuse kaotada.
  • Kui kannatanu kaotab teadvuse, keera ta külili, et vältida okse sattumist hingamisteedesse. Muidu võib tekkida lämbumisoht.
  • Kui hingamine lakkab, ole valmis tegema suust suhu hingamist.
  • Eemalda kannatanult hingamist takistavad riided.
  • Ära jäta kannatanut üksi!

Allikas: infoveeb narko.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.