Uudis

Uus lahendus: Eesti ettevõtjad tõid turule digitaalse immuniseerimispassi

Vaktsineerimine.Foto: Shutterstock

MTÜ Back To Work on välja töötanud digitaalse immuunsuspassi rakenduse ja testib seda nüüd pilootprojekti käigus.

Veebirakenduse on loonud Transferwise’i asutaja Taavet Hinrikus, endine Swedbank eesti juht Robert Kitt, Ain Aaviksoo Guardtime’ist ja mitmed teised koostöös teadlaste ja rahvatervise ekspertidega.

Projekti meeskond osales immuunsuspassi ideega ka Eesti idufirmade kiirendite Accelerate Estonia ja Garage 48 online-häkatonil, mille eesmärk oli luua, testida ja viia ellu ideed, mis aitavad kriisiga võidelda või luua konkurentsieeliseid kriisijärgseks ajaks.

Tele2 on üks nendest ettevõtetest, kes immuunsuspassi katsetamise projektis kaasa lööb. “Digitaalne immuunsuspass annab turvalise juurdepääsu erinevate COVID-19 testide tulemustele, mida on võimalik jagada tööandjate, ametnike või pereliikmetega,” ütles Tele2 personali ja klienditeeninduse direktor Sirli Seliov.

Samuti võib see rakendus tema sõnul olla tulevikus abiks reisimisel oma testitulemuste tõendamisel – see oleks suur samm kogu maailmas. Oluline on siinkohal see, et krüpteeritud andmeid saab rakenduse kaudu vaadata ainult andmete omanik, kes soovi korral võib neid tulemusi ka jagada.

Teha saab koroonateste ja infot vahetada

Pilootprojekti käigus on Tele2 töötajatel võimalus teha nii SARS-CoV-2 viiruse RNA test kui ka antikehade tuvastamise test. Vastused jõuavad riiklikusse Patsiendiportaali ja HeBA kliiniku arstideni ning samuti ka Immuunsuspassi rakendusse.

Immuunsuspassi kasutamiseks tuleb inimesel esmalt end autentida ID-kaardi, Smart-ID või mobiil-ID kaudu ja seejärel saab kasutaja teha päringu oma testitulemuste kohta andmebaasi.

Soovi korral võib kasutaja oma immuunseisundiga seotud teavet jagada spetsiaalse QR-koodi abil, mida saab näidata näiteks tööandjatele või asutustele

Iga QR-kood on ühekordne ja see aegub ühe tunni jooksul – nii on tagatud immuunseisundi ajakohasus ja kaitse tundlike terviseandmete loata jagamise vastu. Tulevikus saab samas rakenduses olla ka info vaktsineerimise kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.