Uudis

Vabatahtlikud apteekrid toetavad laeval elavaid põgenikke tervisenõu ja ravimitega

Vabatahtlikud apteekrid abistavad reisilaeval elavaid sõjapõgenikke.Foto: Eesti Punane Rist

Teisipäeval, 3. mail alustasid vabatahtlikud apteekrid Ukraina sõjapõgenike abistamist Tallinna sadamas seisval reisilaeval Isabelle. Laeval on hetkel ligikaudu 1600 põgenikku, kes saavad apteekrilt nõu lihtsamate tervisemurede korral ja vajadusel ka käsimüügiravimeid. Ravimite ja nõustamise kulu katab Eesti Punane Rist.

Reisilaeval Isabelle on ajutise elupaiga saanud Ukraina sõjapõgenikud, kellest enamik on naised, lapsed ja eakad. Eesti Punane Rist on annetanud käsimüügiravimeid ja teisi apteegikaupu, et pakkuda põgenikele abi nende ajutisele elupaigale võimalikult lähedal, see tähendab laevas koha peal.

Ravimid ei ole aga tavapärane kaup, mida võib lihtsalt jagada: vaja on välja selgitada, millist ravimit inimene vajab, teda nõustada selle võtmise osas ja rääkida ka kaasnevatest ohtudest. Nii ongi laeva appi läinud Eesti Proviisorapteekide Liitu (EPAL) kuuluvad apteegid, et kergemate tervisehädade korral anda nõu ja vajadusel kaasa ka käsimüügiravim.

EPALi tegevjuhi Ly Rootslase sõnul on see juba teine põgenikekeskus, kuhu on appi mindud. „Apteekrid alustasid Tallinna hotellis Dzingel juba üle kuu aja tagasi. Meie poole pöördus kohalik omavalitsus, et apteekrid aitaksid põgenikele nõua anda ja retsepti mitte vajavate ravimite jagamisel abiks olla. Selge on see, et uues keskkonnas vajavad põgenikud abi võimalikult lihtsalt ja kättesaadavalt, seetõttu peame olema seal, kus abi vajatakse,“ ütles Rootslane.

Tema sõnul pakutakse teenust esialgu mai lõpuni ning seejärel hinnatakse uuesti abivajadust, arutatakse toetusvõimalusi Eesti Punase Ristiga ning tehakse selle pinnalt edasised plaanid. Edaspidi peaksid põgenikud pöörduma ravimite saamiseks siiski apteeki, kuid kuna kohanemine võtab aega, on sellise ajutise lahenduse pakkumine hetkel asjakohane.

„Juba esimene päev, mil laeval tervisenõu ja ravimeid jagasime, näitas selgelt abivajaduse suurust ja sellise ettevõtmise olulisust. Põgenikud on kurnatud nii vaimselt kui ka füüsiliselt ning tervisemuresid on omajagu,“ sõnas punase risti peasekretär Arvi Perv.

Lisaks ravimite soetamisele ja apteekrite töö toetamisele on punane rist põgenikele andmas vaimset kriisiabi. „Tegemist ei ole sprindi, vaid maratoniga – abivajadus on pikaajaline. Olen tänulik kõikidele annetajatele, kes abistamise täna ja ka edaspidi võimalikuks teevad,“ lisas Perv.

Lisaks apteekritele on nii laeval Isabelle kui ka hotellis Dzingel kohapeal õendusteenuse pakkujad ja sotsiaalkindlustusameti ametnikud. Tõsisemate terviseprobleemide korral, mis eeldavad retseptiravimite väljakirjutamist, tuleb põgenikel jätkuvalt pöörduda perearsti või teise tervishoiuteenuse osutaja poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.