Uudis

Vähiriski hindavad geenitestid jõudsid apteegiriiulile

Apteek.Foto: Shutterstock

Eestis välja töötatud vähiriski geenitestid, mis aitavad hinnata personaalset kasvajate eelsoodumust, on tänasest müügil Apotheka apteekides.

Innovaatilised vähiriski hindavad geenitestid võimaldavad saada testi põhjal personaliseeritud soovitusi vähktõve ennetamiseks ja võimaliku mõju vähendamiseks. Uued testid aitavad geeniinfot kasutades leida iga inimese personaalse vähiriski, sealhulgas ka noorematel, keda veel ei kutsuta riiklikesse vähi sõeluuringutesse.

Testi väljatöötamist juhtinud Antegenese asutaja dr Peeter Padriku sõnul toovad uued testid teadusinnovatsiooni otse iga üksikisikuni. Padriku hinnangul on apteekidel tulevikus järjest suurem roll vähiennetusel.

Apotheka frantsiisiketi juhil Marika Pensal on heameel, et personaliseeritud meditsiin teeb Eestis edusamme. „Apteeke külastab väga palju terivseteadlikke inimesi, on vältimatu, et vähi ennetuses ja sõeluuringute teavituses ning läbiviimises on apteekidel tulevikus järjest kasvav roll,“ ütles Pensa.

Alates esmaspäevast ongi testid kättesaadavad kümnes Apotheka apteegis. Kolmes apteegis – Tallinna Viru Keskuses, Tallinna Linnaapteegis Solarise keskuses ja Tartu Raekoja apteegis – saavad patsiendid apteekri juhendamisel sooritada testi kohapeal ja apteek ise edastab testi tulemused Antegenese laborile.

Täpsemalt saab apteegist soetada endale DNA-proovivõtukomplekti. Testi tegemiseks tuleb võtta põsekaapest DNA-proov ja panna see juhiseid järgides tagasi karpi. Seejärel tuleb proov saata laborisse. Geneetiliste andmete analüüsiks ja polügeensete riskiskooride arvutamiseks kasutatakse spetsiaalset tarkvara, misjärel edastatakse testijale tulemuste kliiniline raport.

Testida saab end nelja erineva vähi riski suhtes, ühe testikarbi eest tuleb välja käia 195 eurot:

  • AnteBC – rinnavähi geneetilise riski test. Soovitatud naistele vanuses 30-75 aastat.
  • AntePC – eesnäärmevähi geneetilise riski test. Soovitatud meestele vanuses 40-70 aastat.
  • AnteCRC – jämesoolevähi geneetilise riski test. Soovitatud naistele ja meestele vanuses 40-75 aastat.
  • AnteMEL – naha melanoomi geneetilise riski test. Soovitatud naistele ja meestele vanuses 18-70 aastat.

Võimalik on soetada ka 225 euro eest kasvajate riski pakett vastavalt soole. Naistele mõeldud AnteCancerW pakett sisaldab rinna-, jämesoolevähi ja melanoomi teste, see on soovitatud Euroopa päritolu naistele vanuses 35-70 aastat. Meestele suunatud AnteCancerM pakett sisaldab eesnäärme-, jämesoolevähi ja melanoomi teste ning see on soovitatud Euroopa päritolu meestele vanuses 40-70 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.