Vaktsiinikuuri läbinute revaktsineerimist Eestis veel korraldama ei hakata

Vaktsiinikuuri läbimine annab kaitse vähemalt aastaks

Lääne-Tallinna Keskhaigla vaktsineerimiskeskus Mustamäel kultuurikeskuse Kaja ruumides.Foto: Lääne-Tallinna Keskhaigla

Kas ja millal on vaja koroonaviiruse kaitseks kordusvaktsiini, kas revaktsineerimine tuleks teha sama tootja vaktsiiniga, kas koroonavaktsiine muudetakse igal aastal niisamuti nagu gripivaktsiini ..? Täpset vastust nendele küsimustele täna alles otsitakse. Olemasolevatele andmetele tuginedes aga Eestis praegu veel revaktsineerimist korraldama ei hakata.

Kui näiteks Suurbritannias planeeritakse vaktsiinikuuri läbinutele juba sügisel hakata kolmandat vaktsiinidoosi pakkuma, siis sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Eva Lehtla sõnul Eestis selliseid plaane ei tehta. Olemasolevatele andmetele tuginedes leiab riiklik immunoprofülaktika eksperkomisjon, et vaktsiinikuuri läbimisjärgselt kestab kaitse vähemalt aasta. Ja esimestel Eestis vaktsineeritutel täitub aasta vaktsineerimiskuuri läbimisest tuleva aasta jaanuari lõpus.

Täpne aeg, kui kaua vaktsineerimisjärgne immuunsus kestab ja millal oleks immuunsuse languse tõttu vajalik revaktsineerimine, ei ole teada, sest uuringud käivad ja andmeid tuleb pidevalt juurde. Kuigi uuringud on alles käimas, leiab immunoprofülaktika ekspertkomisjon olemasolevatele andmetele tuginedes, et pole alust arvata, et vaktsineerimisjärgne immuunsus oluliselt langeks vähemalt 6-8 kuu jooksul pärast vaktsineerimiskuuri läbimist ning et kõigi eelduste kohaselt kestab see veel kauem.

Niisiis ei ole praegusele infole tuginedes kavas Eestis revaktsineerimist enne uut aastat korraldada.

Võimaliku kordusvaktsineerimise vajaduse tarbeks on aga Eesti liitunud vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech uue lepinguga, mille alusel taotleb Eesti aastani 2024 veel 2,6 miljonit doosi koroonavaktsiini. Uus leping hõlmab ka vajalikke vaktsiinikohendusi kaitseks koroonaviiruse uute võimalike tüvede vastu. Samuti käivad teiste tootjatega läbirääkimised, et uued sõlmitavad lepingud või olemasolevad lepingud kataksid ka uusi tüvesid ning arvestaks revaktsineerimise vajadusega.

Millal selgub, kui tihti tuleb uuesti vaktsineerida?

“Seda saab teada ainult vaatluste käigus. Loomkatsete puhul on avaldatud aruandeid selle kohta, et immuunsus püsib vähemalt kuus kuud. Inimuuringute tulemusi ei ole veel näinud. On lootust, et kui tüved märkimisväärselt ei muutu, peaks revaktsineerima iga aasta-paari tagant. Täpsemalt näitab seda aeg,” vastab Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner sellele küsimusele ülikooli kodulehel koroonaküsimuste rubriigis.

Geenivaramu molekulaarse biomeditsiini doktor Natalia Pervjakova selgitab samas, et kliiniliste uuringute hea tava on uurida, kui kaua püsivad antikehad inimestel, kes said uuringu jooksul vaktsiini. Tavaliselt tehakse seda kaks-kolm aastat ja pärast seda lastakse vaktsiin turule. Pandeemia puhul ei ole aega nii kaua oodata.

“Teadlased teavad juba, et vaktsiin on tõhus ja ohutu. Seepärast otsustati praeguse pandeemia puhul vaktsineerida inimesi isegi siis, kui keegi ei tea, kui kaua kaitse täpselt püsib,” märgib Perjakova.

Samad uuringud näitavad, et võrreldes haiguse läbipõdemisel tekkinud antikehadega püsivad vaktsiinist saadud antikehad kauem ja neid esineb rohkem. Haigestumise korral kahaneb antikehade arv kolme kuu jooksul märkimisväärselt ja need püsivad keskmiselt kaheksa kuud. Vaktsineeritud inimestel on aga antikehade tase väga kõrgel ega kao nii järsult. Selle põhjal on arvutatud, et vaktsiin kaitseb umbes kaks aastat.

“Võin lisada, et uurisime Narva haigla meditsiinipersonalil tekkinud antikehade arvu. Läbipõdenud inimestel oli neid u 5000, vaktsineeritutel 35 000 – 50 000. Üle 50 000 antikeha test lihtsalt ei näita. Seega ei usu mina isiklikult, et vaktsineerida tuleb iga kuue kuu tagant,” tõdeb ka Pervjakova.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.