Uudis

Vaktsineerima pääsevad kõik riskirühma kuulujad vanusest sõltumata

Uuendatud Covid-19 vaktsineerimise plaan näeb ette, et maikuu jooksul avatakse vaktsineerimise võimalus järk-järgult kogu elanikkonnale.Foto: Shutterstock

Alates 21. aprillist oodatakse COVID-19 vastu vaktsineerima kõiki riskirühma kuuluvaid inimesi sõltumata vanusest. Lisaks on vaktsineerimine avatud kõikidele 65-aastastele ja vanematele ning sel aastal 65-aastaseks saavatele inimestele.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles, et kuna vanemaealiste hõlmatus on jõudnud mitmes maakonnas ligikaudu 70% tasemele ning perearstid on suure osa oma nimistu vanemaealistest jõudnud vaktsineerimisele kutsuda, on aeg avada vaktsineerimisvõimalused järgmistele riski- ja vanuserühmadele. „Oleme veel aprillis siiski olukorras, kus vaktsiini saabub riiki endiselt jaokaupa ning kui teie perearstil pole kohe aega pakkuda, saab ta teid enda juures ootenimekirja lisada,“ lisas Parv.

Hetkel pakutakse peamiselt Pfizeri vaktsiini

„Rõõm on näha, et perearstid on riskirühmade vaktsineerimisega lõpusirgel. Vaktsineerimise tempot on kujundanud vaktsiinide kogused, mida on võimalik perearstikeskusele tellida,“ selgitas perearstide seltsi juht dr Le Vallikivi. „Kuna patsientide andmetes võib olla muudatusi, siis kutsume kõiki üle 70-aastaseid patsiente ka ise endast perearstikeskusele märku andma. Ühtlasi loodame, et need inimesed, kes on vaktsineerimisest varasemalt keeldunud ja nüüd ümber mõelnud, samuti oma perearstikeskusega ühendust võtavad. Riskirühmade vaktsineerimine kaitseb just nõrgema tervisega inimesi raske haigestumise eest, mistõttu soovitame arstidena kindlasti vaktsineerimise võimalust kasutada.“

Hetkel on riiki kõige enam saabunud Pfizer/BioNTech Covid-19 vastast vaktsiini, seega pakutakse hetkel peamisel seda vaktsiini, mõnes piirkonnas on kasutusel ka Moderna vaktsiin. AstraZeneca vaktsiini on viimastel nädalatel riiki saabunud vähem ning sellest kaetakse peaasjalikult teise doosiga vaktsineerimisi.

Abiliin aitab aega broneerida

Riskirühma kuuluvatele inimestele on digiregistratuuri vaktsineerimisaja broneerimisvõimalus avatud. Ajad lisatakse digiregistratuuri vastavalt sellele, kuidas vaktsiin riiki jõuab. Vaktsineerimiseks saab aja broneerida nii oma perearsti juurde telefoni teel kui ka digiregistratuuris, kuhu lisavad vastavalt vaktsiinitarnetele aegu kõik haiglad ning 107 perearsti.

Avatud on ka digiregistratuuris vaktsineerimisaja broneerimise toetamiseks vabatahtlikest koosnev abiliin, kus juhendatakse inimesi telefoni teel endale digiregistratuuris aega borneerima. Abi saab telefonilt 6003 033, kõnesid võetakse vastu iga päev kella 10-14.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.