Uudis

Vaktsineerimisbussi esialgne sõidugraafik paigas: vaktsineerida saab nii laatadel kui ka Viljandi folgil

Mobiilse vaktsineerimiskabinetina kasutatakse Viljandi haigla radioloogiabussi.Foto: Sotsiaalministeerium

15. juulist hakkab mööda Eestit ringi sõitma Viljandi haigla vaktsineerimisbuss, kus saab elava järjekorra alusel kiiresti esimese doosi koroonavaktsiini kätte. Täna-homme peatub buss Sillamäel, edasi vurab see mööda Eestit ringi, väisates ka erinevaid üritusi ja laatasid.

Mobiilse vaktsineerimiskabinetina kasutatakse Viljandi haigla radioloogiabussi, milles on tagatud pidev elektriga varustatus. Vaktsineerimismeeskonda kuulub kaks Viljandi haigla vaktsineerimisõde ja autojuht.

Viljandi haigla juhatuse esimees Priit Tampere sõnul läheb vaktsiinibussi idee kokku Viljandi haigla üldise strateegiaga minna haiglast välja inimesele lähemale. „Mobiilseid üksusi on meil veel – näiteks mammograafia, töötervishoid, röntgen – ja vaktsineerimine on vaid üks neist teenustest. Kavatseme tulevikus laiendada seda võimalust paljude Viljandi haigla teenuste puhul“, ütles Tampere.

COVID-19 vaktsineerimise töörühma juhi Marek Seeri sõnul hakkab buss sõitma peamiselt nendes piirkondades, kus vaktsineeritute hõlmatus on keskmisest väiksem, ent väisab ka üritusi ja laatasid, kus on koos palju inimesi. Praegu on bussi graafik paigas paariks järgmiseks nädalaks, ent see täieneb jooksvalt vastavalt sellele, kuidas võimalus vastu võetakse.

„Kes veel vaktsineerima pole jõudnud, siis praegu on selleks parim aeg ja jõuab enne sügist vaktsineerimiskuuri lõpetada. See on kõige lihtsam ja tõhusam viis kaitsta ennast ja oma lähedasi kolmanda koroonalaine eest ning hoida Eesti avatuna,“ lisas Seer.

Buss alustab kõikides asukohtades hommikul kell 10 ning seisab seal kindlasti kella 18-ni. Kui vaktsiini soovijaid on rohkem, siis tehakse kaitsesüste kasvõi kuni kella kümneni õhtul. Bussis saab end vaktsineerida peamiselt kahedoosilise Pfizeri vaktsiiniga (6 nädala pärast tuleb teha teine doos), mis sobib alates vanusest 12. eluaastat. Väiksemates kohtades, kuhu bussil on korduvvaktsineerimiseks keerulisem tagasi minna, vaktsineeritakse ühedoosilise Jansseniga (alates 18. eluaastast).

Vaktsineerima tulles tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. Kui tunned end haigena või oled lähikontaktsuse tõttu isolatsioonis, siis tuleb vaktsineerimine edasi lükata. Neid, kes on Covid-19 haigust põdenud, oodatakse vaktsineerima 6 kuud pärast tervenemist ja teha tuleb üks kaitsesüst.

Uuringud näitavad, et kõik Eestis pakutavad vaktsiinid aitavad tõhusalt ka uue ja agressiivsema delta viirusetüve vastu, kuid vaid siis, kui vaktsineerimiskuur on lõpetatud. Vaktsineerimiskuuri toime kestab vähemalt aasta. Samuti kehtib vähemalt ühe aasta ELi vaktsineerimise digitõend, mis võimaldab lihtsamalt reisida. 

Vaktsineerimisbussi esialgne graafik:

  • 15.-16. juuli Sillamäe Kalevi spordikeskuse ujula kõrval (Kesk 28)
  • 17. juuli Maardu linnapäeva üritusel Maardu Kellamäe pargis
  • 18. juuli Muuga kohvikute- ja kogukonna päeval Muuga lasteaia parklas, Ploomipuu pst 52/54
  • 19. juuli Loksa lasteaia parklas, Lasteaia 3
  • 20. juuli Viljandi Vabaduse platsil
  • 21. juuli Võhma Konsumi juures, Tallinna 26
  • 22.-24. juuli Viljandi FOLK Viljandi Vabaduse platsil
  • 31. juuli – 1. august Jäneda Talupäevad Jäneda Mõisas, Musta Täku Talli juures

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.