Uudis

Vaktsineerimise sihtrühmade laiendamine lükkub vähemalt nädala võrra edasi

Vaktsiinisaadetise saabumine Eestisse.Foto: Raigo Pajula

COVID-19 vaktsineerimine jätkub uuel nädalal plaanitust mõnevõrra vähendatud mahus, 2. vaktsiinidoos on tervishoiutöötajatele tagatud

Jätkatakse vaktsineerimist hooldekodudes

Laupäevahommikuse seisuga on Eestis esimese doosiga vaktsineeritud ligi 18 000 inimest. Pfizer/BioNTech vaktsiini tarnete ootamatu vähendamise tõttu toimub COVID-19 vaktsineerimine Eestis tuleval nädalal mõnevõrra väiksemas mahus plaanitust.

Jätkatakse vaktsineerimist hooldekodudes ning samuti alustatakse tervishoiutöötajate vaktsineerimist 2. vaktsiinidoosiga. Vaktsineerimise sihtrühmade laiendamine lükkub vähemalt nädala võrra edasi. 

Vastusena vaktsiinitootja Pfizer kohalikelt esindajatelt tulnud suulisele infole vaktsiinitarnete ootamatu vähendamise kohta saatsid Põhja- ja Baltimaade sotsiaal- ja terviseministrid Tanel Kiik, Arūnas Dulkys, Daniels Pavļuts, Krista Kiuru, Magnus Heunicke ja Lena Hallegren eile päeval Euroopa Komisjoni tervise- ja toiduohutuse volinik Stella Kyriakidesele ühispöördumise.

Pöördumises väljendasid minsitrid tõsist muret vaktsineerimise protsessi jätkusuutlikkuse ja usaldusväärsuse pärast ning rõhutasid vajadust stabiilsuse ja läbipaistvuse järele vaktsiinitarnete toimumisel.

Vaktsiinitarned taastatakse algse graafiku alusel 25. jaanuarist

Eile õhtul kogunes erakorraliselt Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiinide hankimise juhtkomisjon, kuhu olid kutsutud ka vaktsiinitootja Pfizeri ja BioNTechi esindajad.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmann ütles, et koosolekul selgitasid liikmesriigid vaktsiinitarnete ootamatu vähendamise mõju vaktsineerimisplaanide elluviimisele Euroopa Liidus ja otsiti lahendusi.

“Tootjate esindajad lubasid taastada vaktsiinitarned algse tarnegraafiku alusel alates 25. jaanuarist,“ ütles Laarmann.

Laarmanni sõnul näitab tekkinud olukord, et Eesti valitud võimalikke tarneriske maandav lähenemine vaktsineerimise korraldamisel ja väikese reservi hoidmine on olnud õige.

“See võimaldab meil ilma suuremate ümberkorraldusteta jätkata vaktsineerimist ka algaval nädalal, samuti saame tagada esimese doosiga vaktsineeritutele ka teise doosi vastavalt tootja etteantud juhistele,” põhjendas ta.

Sihtgruppe saab laiendada ülejärgmisest nädalast

Esmapäeval, 18. jaanuaril oodatakse terviseametisse uue tarnega 6825 doosi Pfizer/BioNTech vaktsiini algselt lubatud 9750 doosi asemel.

Heli Laarmann tõdes, et tarnete vähendamise tõttu ei ole kahjuks eeloleval nädalal võimalik vaktsineerimise sihtgruppe laiendada, kuid juhul kui Pfizeri lubadus realiseerub, siis saab seda loodetavasti teha ülejärgmisest nädalast vastavalt algsele plaanile.

Kolme nädala jooksul on Eestis vaktsineeritud esimese vaktsiinidoosiga praeguseks kokku 17 959 inimest. Esimesed tervishoiutöötajad saavad teise vaktsiinidoosi pühapäeval, 17. jaanuaril.

Eesti on ühinenud viie eelostulepinguga

Eesti on seni ühinenud EL COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac), millega on Eestile tellitud kokku 3 177 726 doosi vaktsiini. Valitsus on andnud põhimõttelise heakskiidu Eesti ühinemisele kõigi seitsme Euroopa Liidu ühishankes oleva vaktsiinitootja eelostulepingutega.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.