Uudis

Valitsus kehtestab siseruumides 2+2 nõude ja maskikohustuse

Uudis täiendatud 15.39

Peaminister Jüri Ratas.Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Peaminister Jüri Ratas, sotsiaalminister Tanel Kiik, terviseameti peadirektor Üllar Lanno ning COVID-19 tõrje teadusnõukoja juht, mikrobioloogia professor Irja Lutsar andsid teisipäeval pressikonverentsi, kus rääkisid koroonaviiruse leviku tõkestamise uutest piirangutest.

Jüri Ratase sõnul on Eestis COVID-19 olukord parem, kui paljudes teistes Euroopa riikides, kuid siiski on seis kriitiline ja kui praegu midagi ette ei võeta, leiame end varsti kriisi lävepakult.

Siseruumides ja ühistranspordis peab hakkama kandma maske

Ratas andis tungiva soovituse järgida tõsiselt viirustõrjereegleid – haigena või lähikontaktsena peab püsima kodus ja andma esimesel võimalusel koroonaviiruse proovi. Kinni peab pidama hajutatuse reeglist.

„Väga soovituslik ja õige on ka maski kandmine,“ toonitas peaminister, kelle sõnul on valitsuse eesmärk teha kõik, et hoida Eesti võimalikult avatuna ning maski kandmine on siin kindlasti abiks.

Alates 16. novembrist tuleb ühistranspordis, kaubandusettevõtete teenindussaalides ja nende üldkasutatavates ruumides ning konverentsidel, kontsertidel, teatris ja kinos kanda maski või katta nina ja suu.

Ratas juhtis tähelepanu, et maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed. Samuti need, kellele see on meditsiiniliselt vastu näidustatud (näiteks astmaatikud või vaegkuuljad).

Täpsemalt saab maski kandmise kohta lugeda Tervisegeeniuse artiklist siit.

Taas 2+2 reegel

Alates esmaspäevast tuleb kaubandusettevõtete siseruumides asuvates teenindussaalides ja nende üldkasutatavates ruumides taas hakata jälgima 2+2 reeglit.

See tähendab, et üheskoos tohib liikuda kuni kaks inimest ning teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad.

2+2 reegel ei kehti perekondadele ning ka juhul, kui seda ei ole võimalik mõistlikult tagada.

Meelelahutus- ja toitlustusasutuste lahtiolekut piiratakse

Et vältida suuremaid kogunemisi, seatakse esmaspäevast piirangud ka toitlus- ja meelelahutusasutustele.

Toitlustuskohtades võib ühes lauas viibida kõige enam 10 inimest ning laudkondade vahel peab olema vähemalt kahemeetrine vahemaa. Piirang ei puuduta ühe perekonna liikmeid, samuti ei puuduta see näiteks huviharidust ja laste mängutubasid.

Toitlustus- ja meelelahutusasutuste lahtiolekuaega piiratakse alates keskööst kuni kella 6ni hommikul. Piirang ei hõlma toidu kaasamüüki.

Kahe nädala pärast vaadatakse reeglid üle

Terviseaameti juht Üllar Lanno ütles, et kahe nädala pärast vaadatakse olukord üle ning hinatakse, kas täna kehtestatud piirangud on piisavad või tuleb mingeid elemente juurde tuua.

Teadusnõukoja juht professor Irja Lutsar täiendas piirangute karmistamist kommenteerides, et kindlasti on üks karmim ja väga hästi töötav meede riigi kinnipanek, kuid see ei ole jätkusuutlik. Seega püüavad teadusnõukoja eksperdid soovitada esmalt teisi, samuti väga hästi toimivaid meetmeid.

Lutsar avaldas lootust, et praegu heaks kiidetud reeglitest peetakse kinni ning loodetavasti siiski ei ole vaja piiranguid kahe nädala pärast karmistada. „Praegu oleme Euroopa üks madalama nakatumisega riike ja loodame et nii ka jääb,“ ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.