Uudis

Valitsus otsustas Tallinna haigla toetusrahast ilma jätta

Tallinna Haigla eskiis.Foto: Tallinna Linnavalitsus / ATIproject

Valitsus otsustab Euroopa taaste- ja vastupidavusrahastust eraldatava toetuse vähenemise tõttu Eesti taastekava mahtu vähendada 360,3 miljoni euro võrra ning nõnda loobuda muu hulgas Tallinna haigla rahastamisest. Tehtud otsus mitte suunata euroliidu taasterahastust 280 miljonit eurot Tallinna haigla ehituseks tekitab suurt protesti.

Valitsus põhjendas seda ehitushindade hüppelise kasvu ning Euroopa Liidu toetusraha vähenemisega. Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et Eesti tervisevaldkonna taristu välja arendamiseks on praeguse seisuga puudu ligikaudu miljard eurot. 

See hõlmab nii maakonnahaiglaid kui esmatasandi tervisekeskuseid, märkis minister. “Ma väga-väga loodan, et kui me täna ei saa valmis ehitada 2026. aasta suveks Tallinna Haiglat, et me leiame ressursid ja võimaluse teiste haiglate parendamiseks,” lisas ta. 

Riisalo sõnul vajab investeeringuid muu hulgas Põhja-Eestis psühiaatrilise abi osutamine, Ida-Viru keskhaigla ja praegu pooleli olev Viljandi haigla. 

Kiik: Tallinna haigla toetuseta jätmine oleks tervishoiuevaenulik tegu

Keskerakondlasest endise tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul oleks valitsuse väidetav kavatsus loobuda Tallinna Haigla rajamise toetamisest viimaste aastakümnete kõige tervishoiuvaenulikum samm.

“Masendav, kui viimastest kriisidest pole mitte midagi õpitud ning Reformierakonna ainuvalitsus vilistab nii Eestimaa patsientide kui tervishoiutöötajate heaolule,” ütles Kiik partei pressiesindaja vahendusel.

Kiige sõnul vajab Eesti tervisesüsteem kaasaegse ruumilahendusega Tallinna Haiglat, mis arvestab tänapäevase nakkuskontrolli vajadusi, lisab haiglavoodeid, võimaldab meie piiratud meditsiinipersonali paremat koostööd ja parandab patsientidele raviteenuste kättesaadavust.

Uus haiglahoone annaks ka võimaluse kõrgenenud ravivajadusega olukordades operatiivsemalt reageerida. Oleks lühinägelik ja täiesti vastutustundetu rikkuda see ainukordne võimalus sajandi olulisem tervishoiuinvesteering Tallinna linna, riigi ja Euroopa Liidu koostöös reaalselt ära teha.

Tallinna Haigla projekti äranullimine seaks Kiige sõnul löögi alla mitte ainult pealinna, vaid kogu Eesti tervishoiusüsteemi toimimise ja tulevase kriisivõimekuse. Kavandatava haigla vastutuspiirkond on ligi 600 000 elanikku ning ajas kasvav. Tallinna Haigla teeninduspiirkond katab Harjumaa, Läänemaa, Saaremaa, Hiiumaa, Raplamaa ning osaliselt Ida- ja Lääne-Virumaa, Pärnumaa, Järvamaa ja Lõuna-Eesti maakonnad.

Ossinovski: Tallinna haiglalt raha äravõtmine on ropp sigadus

Reformierakonna valitsuse tehtud otsus mitte suunata euroliidu taasterahastust 280 miljonit eurot Tallinna haigla ehituseks on ropp sigadus, ütles sotsiaaldemokraadist Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski ERRile.

“Tegu on pikalt ette valmistatud Eesti suurima tervishoiu investeeringu projektiga, millega aktiivselt töö käib ka praegu ja väga pingelises ajakavas. Nii et ilma ette hoiatamata ja läbi rääkimata see raha ära võtta on lubamatu,” lausus Ossinovski.

Ossinovski sõnul arutatakse seda kindlasti ka käimasolevatel koalitsiooniläbirääkimistel. “Sotsiaaldemokraadid toetavad Tallinna haigla rajamist. Mismoodi see projekt edasi läheb, on edasiste arutelude küsimus,” märkis ta.

See, et Reformierakond ei leppinud otsust tulevaste koalitsioonipartneritega kokku, usaldust kindlasti ei suurenda, lisas Ossinovski.

Tallinna Haigla Lasnamäe meditsiinilinnaku eeldatav kogumaksumus koos kriisihaigla võimekuse ja kahe maa-aluse korrusega on 2022. aprilli seisuga umbes 585 miljonit eurot. Eesti taaste- ja vastupidavuskavast on planeeritud katta 280 miljonit eurot, Tallinna linn panustab projekti vähemalt 140 miljonit eurot ning sama palju peaks haigla rajamisse investeerima riik, kuna tervishoiuteenuste korraldamine on vastavalt seadustele riigi kohustus.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.