Vaxzevriat ei tohi teha neile, kellel on varasemalt esinenud kapillaaride lekke sündroomi

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee (PRAC) hinnangul ei tohi AstraZeneca koroonavaktsiini Vaxzevriaga vaktsineerida inimesi, kellel on varasemalt esinenud kapillaaride lekke sündroom. Kapillaaride lekke sündroom lisatakse ravimiteabesse uue kõrvaltoimena ja hoiatusena.

Üksikutel juhtudel on Vaxzevriaga vaktsineeritud inimestel tekkinud kapillaaride lekke sündroom. Komitee hindas kuue kapillaaride lekke sündroomi juhtu, mis tekkisid nelja päeva jooksul pärast Vaxzevriaga vaktsineerimist. Euroopa kõrvaltoimete andmebaasis on kapillaaride lekke sündroomi teatisi seoses Vaxzevriaga 14, kuid piisavalt informatsiooni andmete hindamiseks oli 6 teatises.

Enamus juhtudest tekkis naistel. Kolmel juhul oli kapillaaride lekke sündroom vaktsineeritul esinenud ka varasemalt. Üks juht lõppes surmaga. 27. mai 2021 seisuga on Vaxzevria vaktsiini Euroopa Liidu, Euroopa Majandusühenduse riikides ja Ühendkuningriigis tehtud üle 78 miljoni annuse.

Kapillaaride lekke sündroom on väga harva esinev tõsine seisund, mis on tingitud vedeliku lekkest väikestest veresoontest (kapillaaridest) ning põhjustab peamiselt käte ja jalgade turset, vererõhu langust, vere paksenemist ja albumiini vähesust veres. Selle tekkerisk on väga väike, kuid siiski tuleb olla teadlik sündroomi sümptomitest, et nende tekkides pöörduda kiirelt haiglasse või kutsuda kiirabi ravi saamiseks ja tüsistute vältimiseks.

Vaxzevriaga vaktsineeritud inimesed peavad pöörduma koheselt arsti poole, kui mõned päevad pärast vaktsineerimist tekivad neil järsku käte või jalgade turse või kehakaalu tõus. Nende sümptomitega kaasneb sageli minestamine vererõhu languse tõttu.

PRAC jätkab juhtude hindamist ja vajadusel annab uued soovitused. Vaxzevria müügiloa hoidja peab PRACile esitama andmed kapillaaride lekke sündroomi võimaliku tekkemehhanismi kohta vaktsineerimise järgselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.