Uudis

Viljandi haiglas hakatakse ravima HIV-positiivseid

Viljandi haigla ambulatoorse ravi kliiniku juht, infektsioonihaiguste arst Kadri Kõivumägi sõnul võivad HIV-positiivsed julgelt Viljandi haiglasse pöörduda.Foto: Kristjan Teedema/Tartu Postimees/Scanpix

Viljandi haigla sai infektsioonhaiguste eriala loa ning on sellest nädalast HIV-ravi osutav haigla.

HIV-i ravimeid saavad oktoobris veel eeskätt vaid Viljandi haigla sundravi- ja sõltuvushäiretega patsiendid, kes varem said ravimeid oma raviarstidelt Tallinnast, Tartust või Ida-Virumaalt. Alates novembrist on aga kõigil soovijail võimalus kõigil soovijatel HIV alaseks nõustamiseks ja raviks pöörduda Viljandi haiglasse.

Viljandis saavad soovi korral oma ravi jätkata ka näiteks inimesed, kes sinna mõneks ajaks õppima tulevad. “Elu näitab, et erinevatel põhjustel võib olla keeruline selle haigusega oma kodukandis arsti juures käia. Julgustan neid inimesi kindlasti Viljandi haiglasse pöörduma,” ütles Viljandi haiglas ambulatoorse ravi kliinikut juhtima asunud infektsioonihaiguste arst Kadri Kõivumägi.

HIV-ravi on tablettravi, mis tähendab igapäevast tablettide võtmist. “Kui varem oodati ravi alustamisega pärast diagnoosi saamist, siis nüüd alustatakse ravi kohe. Mida kiiremini inimene ravi saama hakkab, seda parem on tema tervislik seisund edaspidi,” selgitas arst.

HIV-positiivne patsient käib arstlikus kontrollis iga 3–6 kuu järel. Vastuvõtul tehakse tervisekontroll, mis hõlmab erinevaid analüüse, veresuhkru ja vererõhu mõõtmist, vaktsineerimist ning nõustamist. “Mida vähem aega on viirus saanud organismis paljuneda ja immuunsüsteem kahjustada, seda parem on hilisem elukvaliteet. Kui me saame varakult jaole, võib HIV-positiivse inimese elu olla samaväärne kui tavainimesel,” ütles Kõivumägi.

Eestis oli 2019. aasta seisuga umbes 6000 registreeritud HIV positiivset, kellest  ligikaudu 4200 on ravil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.