Võidujooks koroonaviiruse tablettide väljaarendamisel: kolm ravimihiidu teevad inimkatseid

Peagi võivad turule jõuda tabletid, millega saab kodus koroonaviirust ravida.Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse raviks mõeldud suukaudsete ravimite väljatöötamise võidujooks on täies hoos: inimkatseid teevad parasjagu nii USA ravimihiiud Pfizer ja Merck kui ka Jaapani farmaatsiaettevõte Shionogi.

Jaapani farmaatsiaettevõte Shionogi on alustanud korra päevas manustatavate Covid-19 tablettide inimkatseid, teatas Wall Street Journal pühapäeval.

Shionogi ütles, et uuringud algasid juuli alguses ja kestavad tõenäoliselt järgmise aastani. Ravimifirma märkis, et nende koroonaviirust ründavaid tablette tuleb võtta üks kord päevas ja ravim on mõeldud koronaviiruse neutraliseerimiseks vähem kui nädalaga.

Shionogi on kuid taga USA ravimihiidudest Pfizerist ja Merckist, kes samuti parasjagu koroonaviiruse raviks tablette arendavad ja juba märtsis kliiniliste uuringuteni olid jõudnud. Nii Pfizeri kui Mercki tablette tuleks võtta kaks korda päevas ning nende eesmärk on samuti koroonaviirust võimalikult kiiresti neutraliseerida. Pfizer rõhutab seejuures, et nende ravim võib turule jõuda juba enne aasta lõppu.

Kõikide ravimihiidude eesmärk on sama: arendada välja koduseks kasutamiseks suukaudne ravim, mida võiks võtta juba koroonaviiruse esimeste sümptomite tekke järel.

Ravikatsete ebaõnnestumiste protsent on üldiselt aga üpris kõrge, sest mistahes kõrvaltoime, isegi suhteliselt kerge kõrvaltoime, näiteks iiveldus, võib muuta Covid-19 tabletid koduseks kasutamiseks ebapraktiliseks. Koroonaviiruse raviga tegelevad teadlased märkisid, et hetkel pole ka teada, kas viirusest vabanemine vähendaks patsientidel ka tõsiseid tüsistusi, nagu vähene hapnikusisaldus, mis inimesi haiglasse viib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.