Uudis

Võimupoliitik uurib inimeste arvamust kanepi kohta: kui mul oleks valida, toetaks legaliseerimist

Teadlane kanepitaime uurimas.Foto: Shutterstock

Võimuparteisse Keskerakonda kuuluv riigikogulane Andrei Korobeinik uurib sotsiaalmeediast, mida arvavad Eesti inimesed kanepi legaliseerimisest.

“Kas teie arvates võiks Eestis lubada kanepi tarvitamise sarnaselt alkoholile?” küsib Korobeinik Facebookis. Postitusele on Keskerakonna raha eest ostetud ka reklaami ning tundub, et teema tõmbab inimesed käima – jäetud on juba pea 900 kommentaari, nii eesti kui vene keeles. Mõned arvavad, et võiks, teised aga, et kindlasti mitte.

Mida poliitik teemast aga ise arvab ja kas tema hinnangul võiks Eestis kanepi legaliseerimine võimalik olla – ja kui, siis millal?

“Minu jaoks pakub kanepi legaliseerimise teema huvi, jälgin näiteks Kanada kogemusi. Kui mul oleks valida, siis ma kindlasti toetaks kanepi legaliseerimist Eestis Kanada mudeli järgi, samas näiteks Hollandi variant on palju vähem konstruktiivne –  müüa seal tohib, aga toota ei saa, seega kanepi tootmine müügikohtade jaoks pole just kõige läbipaistvam seal,” rääkis Korobeinik Geeniusele.

Korobeinik: alkohol on kordades ohtlikum

Kui kahjudest rääkida, siis nii alkohol kui nikotiin on poliitiku sõnul kanepist oluliselt kahjulikumad – alkohol on kahjulikum kordades. “Ideaalset reitingut muidugi pole, aga sellist, kus kanepi kahju oleks alkoholist või nikotiinist suurem ei suutnud mina tuvastada,” rääkis Koroberinik.

Poliitik tõi näiteks Voxi artikli, mille järgi on kasutajale alkohol kanepist kaks korda kahjulikum, ühiskonnale 3,5 korda. Kõige suurem probleem on keskerakondlase hinnangul noortega: kui alaealine inimene hakkab regulaarselt alkoholi tarvitama, siis kannatavad teda kognitiivsed võimed, mis hiljem ei taastu.

Reguleeritud kanepi müük vähendaks narkotarbimist

“Suurimad riskid kanepi puhul on seotud sellega, et inimesed ostavad kaupa mille kvaliteet ning päritolu on teadmata. Kanep võib olla segatud teiste ainetega, mis võivad tekitada mürgituse. Lisaks pakuvad kanepi müüjad lisaks kanepile näiteks  amfetamiini, kokaiini või fentanüüli,” rääkis Korobeinik.

Veel tõi ta esile, et viimase kahekümne aastaga suri Eestis narkootikumite üledoosi tõttu umbes poolteist tuhat inimest. Eestis on narkootikumide üledoosidest tingitud suremus aastaid olnud Euroopa Liidu kõrgeim, viis korda üle Euroopa Liidu keskmise.

“Kanepi müük reguleeritud müügikohtades tähendaks seda, et narkootikumite tarvitamine väheneks oluliselt ja Eesti kaotaks Euroopa Liidu juhtiva narkoriigi tiitli,” ütles Korobeinik.

Kas ja millal võiks Eesti legaliseerida?

Korobeinik nentis, et seda ta muidugi ei tea, kas ja millal Eestis kanepit legaliseeritakse. Eesti võimekus teha iseseisvat poliitikat on tema sõnul aastatega oluliselt vähenenud.

“Seega ma usun, et kanepi legaliseerimise otsus saabub siis, kui Põhjamaa riigid on sarnase otsuse teinud,” ütles ta.

Kui peaks ennustama, siis pakuks Korobeinik, et rohkem kui üks Põhjamaa riik legaliseerib kanepit lähima viie aasta jooksul ja Eesti legaliseerib kanepit lähima kümne aasta jooksul. “Aga see on tõepoolest vaid ennustus,” rõhutas ta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.