WHO kuulutas Aafrika lastehalvatusest vabaks

Foto: Shutterstock

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kinnitas teisipäeval ametlikult, et Aafrika manner on vabanenud lastehalvatusest.

Viimased lastehalvatuse juhtumid tuvastati nelja aasta eest Kirde-Nigeerias.

“Tänu valitsuste, doonorite, eesliini tervishoiutöötajate ja kogukondade raugematutele pingutustele on kuni 1,8 miljonit last päästetud sellest sandistavast eluaegsest halvatusest,” öeldi WHO avalduses.

Ametlikult kuulutati lastehalvatus likvideerituks Eesti aja järgi kell 18.00 videokonveretsil, millest võtsid osa WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus ning Microsofti asutaja ja filantroop Bill Gates.

“Et me oleme õnnelikud, on vähe öeldud. Oleme läbinud seda maratoni 30 aastat,” ütles Nigeeria arst Tunji Funsho, kes on olnud Rotary Internationali kohaliku lastehalvatuse vastase võitluse koordinaator.

Lastehalvatus ehk poliomüeliit on peamiselt lastel esinev neurotroopne nakkushaigus, mida põhjustab enteroviiruste hulka kuuluv polioviirus. See ründab seljaaju ja põhjustab lastel pöördumatu halvatuse.

Lastehalvatus oli kogu maailmas endeemne, kuni 1950. aastatel töötati välja vaktsiin. Paljudes vaesemates Aasia ja Aafrika piirkondades jäi see aga kättesaamatuks.

Veel 1988. aastal oli WHO andmetel maailmas 350 000 lastehalvatuse juhtumit ja 1996. aastal ainuüksi Aafrikas 70 000 nakatumist.

Tänu harukordsetele üleilmsetele pingutustele ja rahalisele toele – umbes 19 miljardit dollarit 30 aasta jooksul – on sel aastal lastahalvatust registreeritud vaid Afganistanis ja Pakistanis, kokku 87 juhtumit.

200 miljoni elanikuga Nigeeria oli 2000. aastate alguses üks Aafrika viimastest nakkuskolletest. 2003.-2004. aastal olid võimud sunnitud islamiäärmuslaste rünnakute tõttu vaktsineerimiskampaaniad peatama.

Läks vaja kohalike pealike ja usujuhtide veenmist, et elanikud loobuksid vaktsiini kartmast ja laseksid oma lapsi vaktsineerida.

Uue katkestuse põhjustas vägivaldse islamirühmituse Boko Haram esilekerkimine 2009. aastal. 2016. aastal avastati konfliktialal Kirde-Nigeerias Borno osariigis neli nakkusjuhtu.

Olukord on piirkonnas endiselt väga ebakindel, sest Boko Harami ja teiste rühmituste džihadistid kontrollivad hiigelsuuri alasid Tšaadi järve ümbruses ja Nigeri piiri ääres.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.