Emotsionaalse enesetunde küsitlus: vaimse tervise kurnatus on töötajate seas jätkuvalt suur

Inimeste vaimne tervis on otseses seoses tööviljakuse ja -rahuloluga.Foto: Shutterstock

Peaasi.ee poolt organisatsioonidele korraldatud emotsionaalse enesetunde testist selgus, et 46 protsenti vastanutest on kogenud hiljuti vaimset kurnatust, 38 protsendil esineb uneraskusi, 34 protsendil depressiooni ja 33 protsendil ärevuse tunnuseid.

„Varasemate aastatega võrreldes võib märgata paari protsendipunkti võrra madalamat osakaalu depressiooni ja ärevuse tunnuste esinemise osas, kuid vaimse tervise kurnatuse ilmingute osas on seis püsinud muutumatuna,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Vaimse tervise kurnatus korral tunneb inimene end emotsionaalselt tühjana, ei saa enam tööga hakkama, on pidevalt väsinud ja tunnetab energiapuudust. Kurnatusega võivad kaasneda mitmesugused valusündroomid, seedetrakti vaevused jms. 

“Vaimse tervise raskustes töötaja võib küll jätkata oma tööülesannete täitmist, kuid töö tegemine ei pruugi olla enam efektiivne. Töötajate vaimse tervise hoidmiseks ja toetamiseks saavad tööandjad päris palju ära teha ka väikeste muutuste abil töökeskkonnas- või korralduses,“ rääkis Oidermaa.

“Näiteks võib alustada sellest, et töökollektiivis oleks vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud inimene, kes oskab vaimse tervise probleeme ära tunda ja kolleege toetada. Samuti võib vaimse tervise esmaabi oskustega inimese olemasolu organisatsioonis anda tõuke vaimse tervise teemaliste diskussioonide tekkimisele, aidates kaasa häbimärgistamise vähendamisele ning vaimset tervist väärtustava töökultuuri arendamisele,” selgitas psühholoog.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.