Piirialane isiksushäire (rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni 10. versioon järgi piirialast tüüpi ebastabiilne isiksus) on psüühikahäire, mis mõjutab tugevalt inimese võimet reguleerida oma emotsioone. Vähene kontroll tunnete üle toob esile impulsiivsuse ja mõjutab seda, kuidas inimene iseennast ja teisi tunnetab, kuidas käitub.
Millised sümptomid või elustiili aspektid, harjumused seda isiksushäiret iseloomustavad?
Iseloomulik on häiritud minapilt, mis tähendab, et arusaam enda omadustest, hoiakutest, arvamustest on muutlik või hägune. Piirialast isiksust on kirjeldatud ka kui kameeleoni – ta võib osata end erinevates seltskondades väga hästi kohandada, teiste maneere üle võtta, seda samas ise teadvustamata. Ta ei mõtle oma tegevusi alati läbi ja juhindub emotsioonidest, mis võivad olla äärmustesse kalduvad. Tugevate tunnete ajel võib ta olla suitsidaalne, end füüsiliselt vigastada, aineid kuritarvitada, olla juhusuhetes.
Piirialase isiksushäirega inimese läbisaamine pereliikmete, sõprade ja suhtepartneritega on ebastabiilne ja intensiivne. Tunded suhtepartnerite vastu kõiguvad imetluse ja vihkamise vahel. Iseloomulik on suur hirm, et teda hüljatakse või jäetakse üksi. Paradoksaalselt ta küll väga soovib kauakestvaid lähedasi suhteid, kuid allasetsev hülgamishirm ei anna rahu ja võib võimenduda suhetes kohati paranoilisuseks, mille pinnalt tekivad konfliktid.
Piirialane isiksushäire avaldub tavaliselt noorukieas, vanemaks saades meeleolukõikumised ja impulsiivsus mahenevad. Probleemid ebaselge minapildi, hülgamishirmu ja suhteprobleemide näol kipuvad siiski säilima.
Miks see tekib?
Teadlased ei ole lõpuni kindlad, mis seda põhjustab, kuid uuringutest on tulnud esile viiteid nii geneetilistele, keskkondlikele kui ka sotsiaalsetele faktoritele. Olulist rolli mängib perekond. Häire kujuneb suurema tõenäosusega välja inimesel, kelle lähedasel pereliikmel (vanemal või õel-vennal) see häire samuti esineb.