Vaimne tervis

Ka isad põevad sünnitusjärgset depressiooni

Oluline on teada, et depressioon on ravitav haigus ning see pole häbiasi, vaid organismi loomulik reaktsioon ägedale või pikaajalisele stressile.Foto: Shutterstock

Sünnitusjärgset depressiooni põevad ka isad, vahendab meditsiiniportaal Med24. Erinevate uurimuste põhjal on sünnitusjärgse depressiooni levimus isade hulgas 2–25%. See võib tõusta kuni 50%-ni, kui emal on samuti depressioon.

Mehi mõjutab enim partneri depressiivsus, halvad omavahelised suhted (sh intiimsuse puudumine) ja vähene toetus lähedastelt. Vähem oluline pole rahulolu töösuhetega ja raseduse/beebiga seonduva informatsiooni valdamine.

Suurem tõenäosus sünnitusjärgseks depressiooniks on nendel meestel, kellel on lapse emaga ebastabiilne suhe. Ameerikas tehtud uuringust selgub, et kõige depressiivsemad olid need isad, kes ei olnud lapse emaga suhtes (19,9%). Sellele järgnesid isad, kes olid lapse emaga romantilises suhtes, ent ei elanud koos (11,9%), siis kooselus olevad isad (8,7%). Kõige vähem sünnitusjärgset depressiooni esines abielus olevate isade seas (6,6%).

Lastel, kelle isad põdesid sünnitusjärgset depressiooni, olid tõenäolisemalt diagnoositud käitumishäired, hüperaktiivsus või sotsiaalsed probleemid. Sama tulemuseni on jõutud ka emade depressiivsuse korral. Depressioon võib viia selleni, et lapsevanemad suhtuvad oma lapsesse ükskõiksemalt.

Lapse sünd on arengukriis ehk loomulik arenguline muutus – mees ja naine kasvavad pereks. Nende paarisuhterollidele lisandub ema ja isa roll. Uutmoodi koos elama õppimine võib olla katsumusterohke.

Raseduskriisi nõustaja ja Imago suhteterapeut Kairi Tozen-Pütsepp ütleb, et nõustajana puutub ta valdavalt kokku just sellega, et on vaja julgustada ja toetada paare suhtlema. Ta rõhutab, et see pole sugugi häbiasi – muid oskusi õpitakse ju läbi elu ja keegi ei ole sündinud lapsevanemaks.

“Oluline on teada, et depressioon on ravitav haigus ning see pole häbiasi, vaid organismi loomulik reaktsioon ägedale või pikaajalisele stressile. Me ei saa ega jõua alati kõigega toime tulla ja seetõttu mõnikord haigestume,” rõhutab Tozen-Pütsepp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.