Kättesaadavam vaimse tervise abi: uuel aastal pakutakse tuhandele noorele tasuta peahea nõustamist

Hinnanguliselt vajaksid vaimse tervise tuge suisa pooled noortest inimestest.Foto: Shutterstock

Peahea nõustamine põhineb uudsel tõenduspõhisel metoodikal, mille elluviimiseks koolitab Peaasi.ee 20 valdkonnas mitteaktiivset spetsialisti teenuse pakkujateks.

„Kriisiaastad on jätnud noorte vaimsele tervisele sügava jälje,” tõdeb Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. Ta lisab, et tavaliselt kogevad noored meeleolulangust, ärevust või vaimset kurnatust. Hinnanguliselt vajaksid vaimse tervise tuge suisa pooled noortest inimestest.

“Praegu ei ole vaimse tervise abi noortele piisavalt kättesaadav ning see toob kaasa probleemide süvenemise, mis omakorda tähendab suuremat survet ülekoormatud tervishoiusüsteemile. Peame astuma suuremaid samme, et noored saaksid pingetega toime tulla, end hästi tunda ning ühiskonnas panustada,” sõnab Oidermaa.

Mida tähendab peahea?

Projekti Peahea piloteerimise raames töötatakse välja koolitus- ja toetusmudel, mis võimaldab vaimse tervise valdkonnast väljunud mitteaktiivsed spetsialistid tagasi valdkonda tuua.

“Oleme viimase aasta jooksul koos partneritega nuputanud ning pannud pead kokku ka Austraalia kolleegidega, sest seal kasutatakse sarnast nõustamist edukalt juba aastaid. Alates veebruarist pakume vaimse tervise kriisile leevendust kahelt suunalt,” rääkis Oidermaa.

Esiteks võimaldatakse kiiremat abi noortele, kes võivad abi saada ka lühemast nõustamisest ning kelle vaimse tervise sümptomid on kerged või mõõdukad. Teiseks kutsutakse vaimse tervise nõustamise juurde psühholoogiaharidusega spetsialiste, kel võib olla keerukas muul viisil selle juurde teed tagasi leida.

Peaasi.ee plaanib pikemas perspektiivis teenuse noortele kättesaadavamaks muutmiseks koolitada pere- ja kooliõdesid, koolipsühholooge, sotsiaalpedagooge, vaimse tervise õdesid ja ka teisi sobiliku baasettevalmistusega spetsialiste.

Uuel aastal saavad spetsialistid pakkuda tasuta peahea nõustamist tuhandele noorele. Peahea nõustamist rahastavad tervisekassa ja sotsiaalministeerium, õla on alla pannud ka Heateo sihtasutus ning mõju hindamine viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooliga. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.