Kiirem ligipääs vaimse tervise abini: vaimse tervise õed toovad perearstindust psühhiaatriale lähemale 

Pärnu Haigla vaimse tervise õde Birgit Rohtoja.Foto: Lilli Lumera

2021. aasta oktoobris käivitus esmakordselt Klaabu-nimeline projekt, mille eesmärk on hõlbustada ja kiirendada inimeste ligipääsu vaimse tervise ravile. Psühhiaatrite seltsi algatatud projekt koostöös Tartu ülikooli kliinikumi ja tervisekassaga sai alguse Lõuna-Eestis, tänaseks on ettevõtmisega liitunud ka Pärnu ning Viljandi piirkond. 

Klaabu üks põhieesmärke on tagada, et esmased abivajajad pääsevad vastuvõtule 28 päevaga. Projektis on tegevad mitmed vaimse tervise õed, nende hulgas Birgit Rohtoja Pärnu Haiglast ning Jana Talvik Tartu Ülikooli Kliinikumist.

Pärnu Haigla vaimse tervise õde Birgit Rohtoja meenutab, et Klaabu projekt jõudis Pärnumaale möödunud sügisel. “Pärnu haiglast käivad nii-öelda klaabutamas kokku kuus õde ja teeme seda erinevates perearstikeskustes üle maakonna, mida on kokku üheksa. Mina olen tegev Ülejõe Perearstikeskuses ja aprillikuust ka Kilingi-Nõmmes,” tõi ta välja.

Klaabu projekt sai ellu kutsutud selleks, et viia psühhiaatriat perearstindusele lähemale. “Eesmärk on aidata vaimse tervise probleemiga inimestel perearstikeskuste kaudu jõuda spetsialisti juurde. Vaimse tervise õde on vahehindaja, esimene ülevaataja. Tema aitab otsustada, kas ja kui kiiresti on vaja psühhiaatri juurde jõuda. Vahel piisab sellest, et konsulteerin meie arstiga ja patsiendile antakse soovitused või alustatakse ravi. Edasi käib ta seejärel korduvalt minu juures või uuesti perearsti või pereõe visiidil. Vahel polegi rohkem vaja ning piisab vaid ühest nõustamiskorrast,” kirjeldab Rohtoja.

“Ja mis seal salata – natuke on Eestis veel häbimärgistamist ka. Mõnel inimesel on lihtsalt väga keeruline psühhiaatriakliinikusse minna. Siis on perearstikeskus turvaliseks ja pehmendavaks lüliks, mis lihtsustab kogu protsessi,” lisab Rohtoja.

Klaabu annab perearstikeskustele kogemusi ja enesekindlust

Tartu Ülikooli Kliinikumi ambulatoorse psühhiaatria keskuse vaimse tervise õde Jana Talvik hakkas Tartus Klaabu projekti raames kõige esimesena vastuvõtte tegema. See oli 2021. aasta novembris Mõisavahe perearstikeskuse juures. 

“Klaabu projekti mõte on psühhiaatrite koormust ja ravijärjekordi vähendada. Meeleoluhäiretega patsientidega tuleb esmatasand väga hästi toime. Kui perearstid ravivad depressiooni või ärevust, siis enamasti ei pea inimest psühhiaatri juurde suunama. Psühhiaatritele jäävad sellisel juhul raskemad ja keerulisemad diagnoosid. Näiteks patsiendid komorbiidsete haigustega, mille puhul räägime mitmest diagnoosist korraga. Tuleb ette ka olukordi, kus ravi tuleb kohandada, kui mingil põhjusel esimene ravivalik ei sobi,” täiendab Talvik Klaabu projekti tähtsust.

“Vaimse tervise õena teen patsiendile esmase psühhiaatrilise hindamise. Viimasel ajal jõuavad minu vastuvõtule üha sagedamini patsiendid, kellele on perearst juba ravi määranud ja mina saan patsiendile tema raviteekonnal toeks olla,” lisab ta.

Talvik usub, et tänu Klaabu projektile on perearstid saanud vaimse tervise teemadel enesekindlust juurde. “Nüüd, kus nad on patsiente nõustanud vaimse tervise küsimustes juba poolteist aastat, näevad nad ka ise positiivseid muutusi ja tulemusi ning on julgemad vaimse tervise häiretega tegelema,” toob ta välja.

Niisamuti on kogemusi ja enesekindlust meeleoluhäiretega tegelemisel juurde saanud ka pereõed, kes saavad tegeleda elustiilinõustamisega ja aitavad patsiendil mõista organismi põhivajadusi. “Psüühikahäirete algpõhjus peitubki tihti tõigas, et inimese põhivajadused pole täidetud. Kui öösel hästi ei maga ja korralikult ei söö, siis mõjutab see negatiivselt ka vaimset tervist,” tõdeb Talvik.

Klaabu on pakkunud omajagu väljakutseid

Klaabu ühe suurima väljakutsena toob Rohtoja välja infosüsteemide erinevuse. “Igas keskuses tuleb eraldi välja mõelda, kuidas me omavahel võimalikult kiiresti infot saame jagada. Kas esitada kiiresti epikriis ära, et perearst teaks järgmisi plaane, või peaks ühendust pidama pigem meilitsi või telefoni teel. Igal keskusel on omad infosüsteemid ja nende ühtlustamine oleks oluline arengukoht,” selgitab ta.

“Teiseks tuleb selgitada, mille nimel tegutseme. Et me ei tule kellegi tööd ära võtma ega soovi õpetada, kuidas perearstinduses asjad peaksid käima. Me soovime appi tulla vaid patsiendi enda pärast. Mõnel juhul ollakse väga avatud, teisel juhul aga suhtutakse väikese kahtlusega.”

Talvik nendib seejuures, et koostöö on erinevate osapoolte vahel muutnud nõnda heaks, et kohati konarlik algus on ununenud. “Aja jooksul on saatekirjad muutunud väga sisukaks. Perearstid kasutavad hea meelega võimalust suunata patsient vaimse tervise õe juurde või näiteks psühhiaatri e-konsultatsioonile,” sõnab ta.

“Päris palju sõltub ka patsiendi koostöövalmidusest. Ette on tulnud olukordi, kus patsient ütleb, et perearst saatis ta edasi põhjuseta. Kui lähemalt uurida, tulevad siiski välja mured, miks edasisaamine oli vajalik,” lisab Talvik.

Tartu ja Pärnu näitel on aga Talvik kuulnud projekti kohta häid sõnu. Kohtumistel perearstidega on üksteise ootused selgeks tehtud. “Selline kommunikatsioon teeb asjad alati paremaks. Ma usun, et kui projekt muutub ühel päeval üle-eestiliseks, siis on kõikjal parem ligipääs psühhiaatrilisele abile,” sõnab Talvik.

Miks just Klaabu?

Vastab üks Klaabu projekti algatajatest dr Peeter Jaanson: „Klaabu nimi on valitud koos projekti teise olulise osapoolega ehk Tervisekassaga. Klaabu tähendab meie jaoks, et projekt püüab olla paindlik ja kohanduda vajadusel uute olukordadega – uued maakonnad ja uued koostööpartnerid, kellel kõigil on oma eripärad, millega tuleb kindlasti arvestada. Lisaks on Klaabu heatahtlik ja tal on krimblid ehk tundlad, mis võimaldavad aktiivselt tagasisidet otsida ja seda analüüsida. See on projekti teine väga vajalik omadus.“

Intervjuu vaimse tervise õdedega ilmus õdede liidu ajakirja Eesti Õde suvenumbris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.