Kuidas teada, et sul võib olla depressioon?

Kuni iga viies inimene põeb elu jooksul depressiooni.Foto: Shutterstock

Depressiooni puhul on tegemist haigusega, mis võib kulgeda igal inimesel erinevalt. See on väga mitmepalgeline haigus ning sel puudub üks ja kindel sümptom. Küll aga on teatud kindlad sümptomid, mis depressiooni korral esinevad.

Peaasi.ee spetsialistid rõhutavad, et depressioon on midagi enamat kui lühiajaline halb tuju või kurbus, depressioon on haigus. Depressiooni sümptomid väljenduvad nii käitumises, mõtlemises, tunnetes kui ka keha füüsilistes reaktsioonides. Levinuimad sümptomid on alanenud meeleolu ja energiatase, rõõmu- ja huvitunde puudumine või vähesus, aga ka näiteks kergesti ehmumine ja uneprobleemid.

Depressiooni sümptomid kestavad vähemalt kahe nädala vältel ning häirivad igapäevaelu. Depressiooni korral on raske oma igapäevase eluga toime tulla ja sageli ollakse kaotanud lootus, et tulevikus võiks paremaks minna.

Kui kahtlustad, et sul võib olla depressioon, tasub täita Peaasi.ee lehelt leitav emotsionaalse enesetunde küsimustik. Selle tulemused ei anna küll diagnoosi, kuid annavad mõtteid, mida edasi teha.

Hea on teada, et depressioon on ravitav. Kui depressiooni sümptomid on kestnud üle kahe nädala või mõni sümtomitest esineb väga häirivalt, siis on mõistlik abi otsida. 

Pea meeles!

Kui tunned, et vaimse tervise raskuste tõttu on su elu ohus, siis helista koheselt numbrile 112 või mine erakorralisele vastuvõtule:

  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h) Paldiski mnt 52
  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus: 731 8764 (24h) Raja tn 31
  • Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus: 516 0379 (24h) Ristiku tn 1
  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis: 435 4255 (24h) Jämejala, Pargi tee 6
  • Erakorralise meditsiini osakond Narvas: 357 1795 (24h) Haigla 1
  • Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes: 331 1074 (24h) Ahtme mnt 95

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.