Vaimne tervis

Lastekaitse liit: ohvriabiteenused ei jõua abivajajateni

Eelmisel aastal registreeriti 549 lapskannatanuga seksuaalkuritegu, nõustamisele suunati aga ainult 223 väärkoheldud või selle kahtlusega last.Foto: Shutterstock

Eesti Lastekaitse Liidu hinnangul on murettekitav statistikast ja uuringutest väljajoonistuv tendents, et ohvriabist ei olda Eestis teadlikud ning paljud, kes ohvriabiteenuseid vajaks, ei saa neid.

Alarmeerivalt kõnekas on liidu hinnangul ohvriabi seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsuses välja toodud statistika, mille kohaselt maksti eelmisel aastal kuriteoohvrite hüvitisi kokku 122 isikule, samas kui registreeriti 8773 vägivallakuritegu.

Seega on vaja nii planeeritavate seadusemuudatuste kui ka ohvriabisüsteemi ja teenuste tervikuna laiem kommunikeerimine vene keeles, lapsesõbralikus versioonis ja lihtsustatud versioonis, et oleks garanteeritud muudatuste ühetaoline mõistmine ja sihtgrupi õiguste suurem tagatus.

Alarmeerivalt mõjub ka statistika, mille kohaselt eelmisel aastal registreeriti 549 lapskannatanuga seksuaalkuritegu, samas kui psühholoogilisele nõustamisele suunati ainult 223 seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega last.

Positiivne on tõdeda, et ohvriabi temaatikaga on Eestis eri tasanditel aktiivsemalt tegelema hakatud ja seda nii ennetuse kui ka sekkumise osas, märgib liit sotsiaalministeeriumile saadetud arvamuses ohvriabi seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsusele.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.