Vaimne tervis

Laupäeval on vaimse tervise päev: osale virtuaalmessil ja saa teada, kuidas stressiga paremini toime tulla

Pikaajaline stress võib viia ärevuse või depressioonini. Kui vaimse tervise probleemid on juba ilmnenud, siis tuleks kindlasti abi küsida.Foto: Shutterstock

COVID-19 näib ohustavat ennekõike füüsilist tervist, kuid suure surve all on praegu ka vaimne tervis. Seetõttu kutsuvad spetsialistid üles homsel vaimse tervise päeval stressiga toimetuleku oskusi omandama.

Maailma terviseorganisatsiooni algatusel tähistatakse laupäeval kogu maailmas vaimse tervise päeva, et tõsta elanikkonna teadlikkust koroonakriisist tingitud stressiga toimetuleku osas.

Eestis toimub sel päeval Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel tasuta virtuaalne mess “Püsime koos!”, mida saab jälgida VATEKi kodulehel.

„Just pikaajaline stressifoon on ohtlik ning võib endaga lõpuks kaasa tuua ärevuse või isegi depressiooni. Ka värsked uuringud näitavad, et kevadise eriolukorra ajal tundsid inimesed tavapärasest suuremat stressi,“ rääkis sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask ja lisas, et ometi on võimalik end stressi suhtes vastupidavamaks muuta ja kui vaimse tervise probleemid on juba ilmnenud, siis tuleks kindlasti abi küsida.

“Esimeseks häirekellaks on see, kui stress kuhjub ilma vahepealse leevenduseta,” rääkis vaimse tervise päeva eestvedaja Ott Oja.

„Iga inimene võiks olla teadlik enda peamistest stressiallikatest ning selle maandamise viisidest. Ebatervislikud viisid nagu alkoholi tarbimine, liigsöömine, ületöötamine saab asendada tervislikega nagu sport, sõpradega ajaveetmine, korralik unehügieen jne. Lisaks saab õppida spetsiaalseid lõdvestumise tehnikaid ning leida tasakaal ajakasutuses,“ selgitas Oja.

Messi pealkiri „Püsime koos!“ on kantud soovist julgustada inimesi mitte üksindusse sulguma vaid kontakti otsima ja enda vaimset tervist hoidma. Messil käsitletaksegi COVID-19 mõjusid vaimsele tervisele väga erinevate nurkade alt, puudutades olukordi nii koduses keskkonnas, tööl kui ka personaalsel tasandil.

Konverentsil on avatud ka võimalus spetsialistidega personaalselt kirjutada, küsimusi küsida ning vaimse tervise abi pakkuvate organisatsioonidega tutvuda. Virtuaalselt toimuvad arutelud ja ettekanded ning mitmed töötoad, kus selgub, kuidas jääda rahulikuks pereliikmena, kuidas vältida läbipõlemist, kuidas tunda ära vaimse tervise probleeme ja millised on vaimse tervise esmaabivõtted.

Virtuaalset messi juhib armastatud saatejuht Urmas Vaino, kohal on sotsiaalminister Tanel Kiik ning oma kogemusi jagavad tuntud inimesed. Kui virtuaalsel messil osaleda ei jõua, siis on see järele vaadatav VATEKi kodulehelt või Facebook kanalilt.

Lisaks saab kogu kuu jooksul osaleda üle Eestis toimuvates virtuaalsetes töötubades. Tasuta töötubasid viivad läbi koolitajad, terapeudid ja psühholoogid. Töötubade kohta saab infot VATEKi kodulehel.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.