Teadusprojekti “Depressioonivaba Tallinn” raames läbi viidud küsitlusuuringu tulemustest ilmnes tugev vaimse tervise probleemidega kaasnev häbimärgistatus ehk stigma. 22% tallinlastest ei räägiks oma depressioonist kellelegi, 40% tallinlastest arvab, et depressiooni all kannatavad inimesed võiksid sellest tahtejõuga vabaneda.
“Teadsime, et depressiooni levimus on murettekitavalt suur (17% vastanutest), aga meil puudusid seni konkreetsed andmed selle kohta, et depressiooni taga on nii palju väärarusaamu ja stigmatiseeritust. 27% vastanutest peab depressiooniga inimesi ohtlikeks ja 42% uuringule vastajatest usub, et depressiooni all kannatavad inimesed on ettearvamatud – need on ehmatavad tulemused, mis näitavad vähest teadlikkust depressiooni olemusest. Depressioon on tõsine haigus nagu iga teine, see võib tabada igaüht meist ning on ravitav,” rääkis teadusprojekti “Depressioonivaba Tallinn” juht ja psühholoog Rainer Mere.
Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professori ja teadusprojekti konsultandi Merike Sisaski sõnul saab suure osa vaimse tervise probleemidest ära hoida just kogukonna tasandil pakutava toetuse ja abiga ning sellele teadusprojekt keskendubki.