Vaimne tervis

Lõpuks ometi: riigikogu lubas alaealised iseseisvalt psühhiaatri vastuvõtule

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.Foto: Elmo Riig / Sakala / Scanpix

Riigikogu kiitis kolmapäeval 73 poolthäälega heaks sotsiaaldemokraatide esitatud psühhiaatrilise abi seaduse muudatuse, mis lubab alla 18-aastastel noortel pöörduda iseseisvalt psühhiaatri poole.

Seadusemuudatuse vastu hääletas 17 Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikut, hääletamata jätsid viis saadikut – Henn Põlluaas EKRE-st, Annely Akkermann Reformierakonnast ning Urmas Reinsalu, Mihhail Lotman ja Helir-Valdor Seeder Isamaast.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt nentis, et lõpuks ometi sai Kolgata teekond läbi ja nii vajalik seaduseparandus kinnitatud. “Noortele tekib nüüd üks võimalus juurde – nad saavad vajadusel minna  psühhiaatri vastuvõtule. Psühhiaater hindab noore psühhiaatrilise ravi vajadust ja selgitab ühtlasi välja, miks noor ei soovi koos vanemaga pöörduda ja talle oma murest rääkida,” sõnas ta.

Edaspidi saab Küti sõnul paremini ravida perevägivalla all kannatanud või seksuaalselt väärkoheldud lapsi, samuti näiteks teismelisi, kes kannatavad depressiooni, söömishäire või mõne sõltuvuse käes.

Mõistagi peab ravivajadus olema alati meditsiiniliselt põhjendatud, aga selle selgitab välja psühhiaater. Praegu kehtiv piirang, mis keelab alaealisele anda psühhiaatrilist abi ilma vanemate või kohtu loata, on korduvalt takistanud laste aitamist. Küll ja küll on juhtumeid, kus laste vaimse tervise hädad saavad alguse perekonnast. “Vahel lapsed häbenevad vanematele oma muredest rääkida või tahavad nad säästa oma vanemaid, kes on ise murede küüsis,” rääkis Kütt.

Ta lisas, et kriisiajastu on veelgi võimendanud laste vaimse tervise probleeme, aga meil on psühhiaatritest terav puudus ja ka sellele valusale kitsaskohale tuleb leida lahendus.

Sotsiaaldemokraadid algatasid kõnealuse seadusemuudatuse juba 2019. aasta detsembris, kuid EKRE vastuseisu tõttu blokeeris eelmine koalitsioon eelnõu menetlemise riigikogu saalis, jättes abivajavad lapsed hätta. “Üks inetu peatükk Eesti poliitikas sai õnneks läbi,” sõnas Kütt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.